sezonalni afektivni poremećaj ili SAD

Patite li od 'zimskog bluesa'? Poremećaj zaista postoji, a evo kako mu se možete othrvati

shutterstock
25.10.2023.
u 16:30

Stalni osjećaj tuge, beznađa ili tjeskobe, niska razina energija i povećani umor samo su neki od mnogih simptoma sezonalnog afektivnog poremećaja, kaže psihijatar dr. Ryan Sultan.

Manje sunčeve svjetlosti, hladniji dani, duže noći i manje vremena koje provodimo na otvorenom; sve to može utjecati na naše mentalno blagostanje, kažu stručnjaci i ističu kako u ovim kasnijim mjesecima u godini, a posebno kako dublje ulazimo u jesen i počinjemo razmišljati o zimi, mnogi od nas mogu doživjeti promjenu raspoloženja, što je uobičajeno. Zdravstveni su stručnjaci otkrili zašto se to točno događa, kako se možemo nositi s tim promjenama te kako si možemo ublažiti simptome i poboljšati raspoloženje. "Zimska tuga ili zimski blues naziv je koji često označava Seasonal Affective Disorder (sezonalni afektivni poremećaj) ili SAD, a odnosi se na vrstu depresije koja se obično javlja tijekom jeseni i zime, kada je smanjena izloženost prirodnoj sunčevoj svjetlosti", objasnio je za Fox News Digital istraživač i psihijatar sa Sveučilišta Columbia u New Yorku, dr. Ryan Sultan. “Riječ je o poznatom stanju mentalnog zdravlja koje karakteriziraju promjene u raspoloženju i ponašanju, a koje slijede sezonski obrazac”.

"Dok mnogi ljudi tijekom zime doživljavaju blaže promjene raspoloženja, SAD predstavlja teži i klinički značajniji oblik ovog stanja", kaže Sultan, a premda točan uzrok zimskog bluesa nije u potpunosti shvaćen, vjeruje se da njegovom razvoju doprinosi nekoliko čimbenika. Jedan od primarnih je, kaže, smanjena izloženost sunčevoj svjetlosti tijekom jesenskih i zimskih mjeseci.

"Smanjenje prirodnog svjetla može poremetiti cirkadijalni ritam i utjecati na proizvodnju neurotransmitera poput serotonina i melatonina, koji igraju ključnu ulogu u regulaciji raspoloženja i sna", objašnjava Sultan. Uz manjak svjetla, dodaje, na SAD uvelike utječu i genetski čimbenici, odnosno neravnoteža u određenim moždanim kemikalijama i promjene u razinama melatonina i serotonina.

Koji su simptomi SAD-a?

Prema dr. Sultanu, simptomi zimskog bluesa ili sezonskog afektivnog sezonalnog poremećaja mogu varirati u težini ali obično uključuju sljedeće:

  • Stalni osjećaj tuge, beznađa ili tjeskobe
  • Niska razina energija i povećani umor
  • Povećana potreba za snom i otežano jutarnje buđenje
  • Žudnja za ugljikohidratima i debljanje
  • Poteškoće s koncentracijom i donošenjem odluka
  • Povlačenje i smanjeni interes za aktivnosti
  • Razdražljivost i pojačana osjetljivost na odbijanje

"Važno je napomenuti da se ovi simptomi obično javljaju u kasnu jesen ili ranu zimu, i povlače se u proljeće kada se dnevno svjetlo poveća", naglasio je Sultan, a evo što savjetuje:

  • Koristite svjetlosnu terapiju koja emitira svjetlost punog spektra, oponašajući i prirodnu sunčevu svjetlost.
  • Vježbajte. Redovita tjelesna aktivnost, čak i ako je u zatvorenom prostoru, može poboljšati raspoloženje i razinu energije. Razmislite o aktivnostima u zatvorenom poput joge, plesa ili uz opremu za vježbanje, predložio je.
  • Pridržavajte se rasporeda spavanja. “Držite se dosljedne rutine spavanja s odlaskom u krevet i buđenjem u isto vrijeme svaki dan”, savjetuje. “Odgovarajući i kvalitetan san može pozitivno utjecati na raspoloženje.”
  • Pazite na prehranu. Konzumirajte dobro uravnoteženu prehranu s fokusom na cjelovitu, hranjivu hranu. Vodite računa o unosu šećera i ugljikohidrata, upozorio je, što može dovesti do energetskih padova. Omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u masnoj ribi poput lososa, mogu imati učinak na poboljšanje raspoloženja, dodao je.
  • Budite društveni. “Ostanite povezani s prijateljima i voljenima. Družite se i sudjelujte u aktivnostima s drugima, čak i ako to znači virtualno,” nastavio je dr. Sultan.
  • Postavite ciljeve i imajte strukturu jer to može pružiti osjećaj svrhe i postignuća.
  • Vježbajte meditaciju svjesnosti ili tehnike opuštanja za upravljanje stresom i tjeskobom. To može poboljšati raspoloženje i mentalno stanje.
  • Provodite vrijeme na otvorenom kad god je to moguće tijekom dana, čak i ako je vani oblačno.
  • Brinite o sebi. Bavite se aktivnostima u kojima uživate, savjetuje liječnik.

Raniji odlazak na spavanje smanjuje rizik od depresije 23 posto

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije