Pomrčina Sunca počela je na zapadu Indonezije, a njezin prolazak preko tog otočja u jugoistočnoj Aziji promatralo je deseci tisuća turista i znanstvenika i izravno su prenosile tamošnje televizijske mreže.
Mjesec je počeo prolaziti između Zemlje i Sunca u 6.19 sati (00.19 sati), što se moglo promatrati u više pokrajina u toj otočnoj zemlji s trima vremenskim zonama, dodaje indonezijska agencija za geofiziku na Twitteru. Potpuna pomrčina nastupa sat vremena poslije.
Djelomična pomrčina koja je počela na Sumatri, najzapadnijem indonezijskom otoku, pomicala se na istok i bila je vidljiva u 12 od 34 pokrajine, zaklonivši djelomično pogled na Sunce sa Zemlje.
Da bi sudjelovali u tom nesvakidašnjem fenomenu koji se u cijelosti mogao pratiti gotovo samo iz Indonezije, oko 10.000 stranih i 100.000 domaćih turista došlo je u zemlju, rekli su turistički čelnici.
"To je izvanredan prizor koji se otprilike jednom u godini može promatrati u nekom dijelu svijeta", rekao je francuski turist Arnaud Fischer za AFP.
Foto Reuters
Čelnici islamskih ustanova u toj zemlji s najvećim brojem muslimana u svijetu, pozvali su vjernike da mole u vrijeme pomrčine.
Pripadnici plemena dajak na Borneu, poznati po tradicionalnim tetovažama, boje se pomrčine jer ona sakriva Sunce, koje je za njih izvor života. Zato izvode svoje obrede kako ta pojava ne bi predugo trajala.
Ovo je deseta potpuna pomrčina u 21. stoljeću. Prethodna se dogodila 20. ožujka 2015., ali je bila vidljiva samo na veoma udaljenim dijelovima planeta: norveškim otocima Feroe i Svalbard izgubljenim na Arktiku.
>>Evo kako je pomrčina Sunca izgledala diljem svijeta