Kada ste zadnji put s djetetom sjeli na pod, umočili dlanove u boje i ostavili otiske na papiru? Ako je vaše dijete već školarac, onda zasigurno davno. Istraživanja pokazuju da su prve godine djetetova života najvažnije za intelektualni razvoj, piše TOI. Nerijetko čujemo da djeca upijaju kao spužve i traže sve više informacija. Prve godine života u velikoj mjeri utječu na to koliko će djeca biti uspješna u životu i koje vrijednosti će prihvatiti.
Mozak malog djeteta razvija se nevjerojatno brzo, a živčane veze potaknute u tome razdoblju interakcijom s najbližim osobama ostaju zauvijek. U prvim se godinama definira i opća emocionalna stabilnost te osjećaj povjerenja prema drugima, što čini osnovu svih kasnijih važnih odnosa s vršnjacima, odraslima i partnerom pa čak i prema vlastitoj djeci.
"Djecu nećemo razmaziti maženjem", "Dijete putuje, roditelj usmjerava", "Razgovarajte sa svojom bebom, ona razumije srcem" tek su neke od divnih poruka koje je UNICEF-ov ured u Hrvatskoj odaslao kroz akciju "Prve tri su najvažnije" 2006. godine. Nećemo se ni okrenuti, a bebe će postati školarci, stoga nemojte gubiti vrijeme.
Beba će tijekom prvog i drugog mjeseca svog života pratiti pogledom predmet u pokretu, u 3. i 4. mjesecu stavljat će igračke u usta, primijetiti vlastite ruke i igrati se s njima, u 5. i 6. mjesecu života počet će obraćati pozornost na glazbu i imitirati zvukove, u 7. i 8. mjesecu okrenut će se za zvukovima i glasovima, u 9. i 10. mahat će "pa - pa", a u 11. i 12 mjesecu svog života, između ostalog, imitirat će druge i pokazivati što želi, a što ne.
Evo nekoliko načina kako možete jednostavno "potaknuti mozak" svojeg djeteta.
1. Igranje rukama i pjevanje
Bebe dobro reagiraju na učenje kroz sekvencijalne igre. Možete zajedno brojiti prstiće, "skriti" se iza dlanova, a one nešto starije učiti da pokažu prstićima koliko imaju godina. Djeca će brzo "upiti" i pokrete iz dječjih pjesmica koje će im biti vrlo zabavne pa možete pjevati i igrati se "Kad si sretan" i sl.
2. Čitajte priče
Birajte knjige s velikim i šarenim slikama i priču "začinite" raznim zvukovima. Imitirajte životinje ili žubor vode. Ako je priča kompliciranija za dob vašeg djeteta, nemojte je odbaciti već je prilagodite i stvorite svoju. Pitajte djecu "kako priča ide dalje" ili "što je ugledao zec u vrtu" i potaknite ih na razmišljanje. Izbjegavajte tepanje jer dijete ne zna razliku između tepanja i pravog govora pa će lako prihvatiti tako izgovorene riječi kao ispravne.
3. Birajte igračke primjerene dobi djeteta
Djeci kupujte igračke koje će ih potaknuti na istraživanje i komunikaciju. Glazbene igračke i kocke pomoći će djetetu u učenju identificiranju objekata i učiti ih o uzročno-posljedičnim vezama.
4. Brzo reagirajte ako dijete plače
Zaboravite na onu "što više plače, manje će piškiti". Istraživanja pokazuju da umirujuće geste i maženje djeteta pomažu u izgradnji "pozitivnih krugova" u limbičkom sustavu (dio mozga u kojem se kontrolira srčani puls, tlak, disanje, memorija, pohranjuju uspomene). Vaše mirno držanje i maženje signalizira djetetovu mozgu i ono osjeća emotivnu sigurnost.
5. Masirajte dijete
Masiranje može smanjiti stres kod djeteta i poboljšati njegove osjećaje blagostanja i emocionalne sigurnosti. Istraživanja su pokazala da prerano rođene bebe koje roditelji masiraju tri puta dnevno napuštaju bolnicu prije nego djeca koju roditelji ne masiraju.
>>Kako djetetu organizirati vrijeme nakon vrtića, a da ne gleda TV?