Radost ne proizlazi uvijek iz velikih stvari i događaja, već može doći i iz sitnica, dokle god u svoj život tijekom cijele godine uključujemo ono što nam je ugodno, rekla je za Huff Post psihijatrica u njujorškoj Weill Cornell Medicine bolnici, dr. Elaina DellaCava.
Ona kaže da na naše raspoloženje uvelike mogu utjecati i boje koje mogu pokrenuti val dopamina, a to je potvrdila i studija iz 2020. prema kojoj je upravo narančasta; koja se često koristi u jesenskom ukrašavanju; boja koja se najviše povezuje s radošću.
Tetovaže su `modni hit`, ali ove s kanom će vas oduševiti
Isto je istraživanje pokazalo da je žuta, još jedna boja popularna za jesensko uređenje doma, također povezana s osjećajima radosti i zabave.
- Isto tako, nekim se radnjama veselimo i zato što su nam postale tradicija - kaže DellaCava, koja se povezuje s osjećajem bliskosti s obitelji ili prijateljima.
"Tradicije poput ukrašavanja doma, npr. za Noć vještica ili za Božić, mogu biti i nešto što ste nosite iz djetinjstva i što vam vraća sjećanja na nevino i zabavno vrijeme djetinjstva pa su i način da se ponovno povežemo s tim dijelom sebe”, rekla je DellaCava.
- Ljudi vole tradicije i stvari koje se ponavljaju jer vole osjetiti kontrolu - kaže psihijatrica iz Denvera dr. Kim Gorgens.
“Iluzije koje imamo o kontroli nad nekim aspektima života potiču našu mentalnu stabilnost”, kaže Gorgens, pogotovo jer zapravo imamo vrlo malo kontrole nad svojim životima i ne možemo diktirati bitne stvari poput zdravstvenih problema ili otkaza.
Zato je, dodaje, dobro kontrolirati barem nešto, u ovom slučaju ukrase koje stavljamo na prozorsku dasku.
- Dok smo djeca, radujemo se što ćemo naučiti voziti, dobiti pravo glasa ili biti dovoljno stari da pijemo alkohol, no onda odrastemo i sve to izgubimo - rekla je Gorgens, zbog čega svima savjetuje da se koncentriraju na dom i prostor u kojem borave; te ulože malo vremena i truda da ga uljepšaju.
Ptići flaminga ostali bez roditelja, sad brigu o njima vodi čuvarica koja ih svaki dan vodi u šetnju 😍
Kod nas nije noc vjestica tradicija nego nametnuta potrosacka glupost