briga i njega

Sedam pravih pitanja za sve koji imaju problematičnu kožu

žena, koža, njega, njegovana koža (1)
Foto: Thinkstock
28.07.2013.
u 09:00

Branka Habek, poznati top-model 70-tih godina, a danas vlasnica Studija HB za njegu tijela i duše, odgovara na uvijek aktualna pitanja o njezi kože

W: Kada se najbolje početi njegovati, s koliko godina se treba početi odlaziti kozmetičaru?

Ne postoji pravilo o godinama. Onda kada se pojave problemi!! Obično je to u pubertetsko doba, ali često i prije. Neka djeca već sa 12-13 godina imaju mitesere i to najčešće na nosu ili čelu pa je bolje da to srede stručne osobe nego da sami „kopaju“ po licu i naprave ožiljke. Ponekad je lice potrebno očistiti samo 2 do 3 puta godišnje, ali i dobiti upute o kućnoj njezi. Naime, jako je važno kod promjena u pubertetu (naročite ako se pojave akne ili jako masna koža sa puno nečistoća) da se i kod kuće vodi svakodnevna briga o čišćenju kože adekvatnom kozmetikom (losioni, maske itd). Kod osoba koje imaju problematično lice potrebno je redovno čišćenje lica u salonu svaki mjesec dok problemi ne nestanu, a kod mladih koji nemaju problema dovoljna je redovita kućna njega što uključuje čišćenje kože svako veče losionom i tonikom te nanošenje hidratantne kreme. Moja preporuka je prirodna kozmetika naročito za vrlo mlade osobe. Nakon 25-te godine potrebna je redovita njega kod kozmetičara i preporuka za preparate za svakodnevnu njegu i hranjenje kože.

W: Kako se rješiti fleka od sunca na licu?

Ovisno o kojem problemu se radi kao i o starosti osobe može se pomoć potražiti kod dermatologa ili kozmetičarke. Bitno je utvrditi zašto su se flekovi pojavili. Postoji puno razloga: trudnoća, upotreba lijekova, nanošenje foto senzitivnih ulja ili krema, izlaganje suncu (ili sunčanje u solariju) bez zaštite, mehanička oštećenja npr.kod ožiljaka od istiskivanja prištića, ostećenja kože kod nestručne depilacije itd. Kod nekih flekova je uistinu potrebno puno truda i vremena da bi se koža vratila u normalu. Flekovi se mogu „skidati“ laserom, IPL aparatom, raznim abrazivnim metodama kao što je npr.mikrodermoabrazija, jakim pilinzima, kemijskim pilinzima (razne kiseline, Green peel). Ponekad je za rezultat potrebno mjesecima izbjeljivati lice tretmanima u salonu uz obaveznu upotrebu krema za kućnu njegu sa sastojcima koji djeluju na melanin u koži kao i na što brže ljuštenje starih odumrlih stanica. Naravno da se takvi zahvati rade kroz zimski period i uz dobru zaštitu preparatima uz obavezno čuvanje od sunca. Moja preporuka kod flekova je krenuti odmah u jesen na 5 do 6 mikrodermoabrazija ili tretmana kiselinama, ako postoji više flekova, a kod manjih, pojedinačnih flekova treba napraviti tretman IPL metodom.

W: Čula sam da faktor 50 SPF za sunčanje može prouzrokovati začepljenje pora na licu i vratu. Koji faktor za sunčanje je najbolje upotrijebiti za lice?

Iz moje dugogodišnje prakse uistinu primjećujem da osobe koje imaju problematičnu kožu sklonu komedonima često imaju više problema ljeti, kada stavljaju visoke faktore SPF 50.

Preporučila bih SPF 30 i to emulziju ili neku antikomedonu hidratantnu kremu koju je potrebno nanositi više puta na dan jer zaštita ne traje dulje od 3 sata. Također je važno navečer dobro očistiti lice, preći tonikom i napraviti svakih 4 do 5 dana peeling da se pore očiste i osvježi koža.

W: Da li se može upotrijebiti ista krema za lice i za vrat i dekolte iza 30 godine života?

U 30-tima je dovoljno da svakodnevno uz nanošenje kreme na lice napravite i nekoliko masažnih pokreta i po vratu i dekolteu sa istom kremom, a za kožu oko očiju upotrijebite posebne kreme (možda još ne protiv bora, ali neki hidratantni gel ili kremu svakako, naročito kod osoba koje se svakodnevno šminkaju). Postoje posebno hranjive kreme za kožu vrata i preporučam ih poslije 45 ili 50-te godine života. No bitno je čuvati kožu vrata i dekoltea od sunca i mazati je obvezno zaštitnim fatorom jer je koža na dekolteu posebno osjetljiva i vrlo rano se vide tragovi starenja odnosno uništavanja od previše sunca.

W: Da li mogu botoxom riješiti ožiljkaka na licu?

Ne, botoxom možemo popraviti takozvane mimične bore (na čelu, boru između obrva), jer se botoxom izaziva paraliziranje mišića da se ne bi mrštenjem izazivala dublja bora. Ožiljke možemo „brusiti“ mikrodermoabrazijskim postupkom, laserom ili ako su dublji ožiljci u pitanju pokušati ih „puniti“ odnosno injektirati sa hiyaluronskom kiselinom (restilan, aquamid ili slično). Takav zahvat se radi kod dermatologa. Za korekciju većih ožiljaka postoji i poseban make up koji odlično kamuflira neke probleme.

W: Kako se najučinkovitije rješavaju popucale kapilare na licu?

Sigurno je najbolja metoda IPL (intenzivno pulsirajuće svjetlo), kao i tretmani laserom. IPL-om se rješavaju manji poremećaji, takozvane tanke mreže i poneka puknuta kapilara te takve zahvate mogu rješavati i kozmetičarke. Potrebno je doći 4 do 5 puta uzastopno svakih 4 do 5 dana. Naravno da je potrebna i odgovarajuća njega kože kod osoba sklonih pucanju kapilara. Važno je ne izlagati se suncu i solarijskim lampama, ne izlaziti iz vruće prostorije na hladan zrak zimi (i obratno), ne ići u saunu, zimi štiti lice od hladnoće, pušenje i alkohol su također veoma štetni. Potrebno je nanositi posebne kreme koje ojačavaju kapilare, smiruju lice i koje štite kožu. Postoje posebne kreme koje u sebi imaju malo zelenog pigmenta koji uspješno pokriva crvenilo od kapilara.

W: Što najbolje pomaže kod jako suhe kože oko očiju?

Kod kože oko očiju treba biti vrlo oprezan jer je jako tanka, nježna i često vrlo osjetljiva. Puno osoba ima reakcije na sastojke u kremama protiv bora, lifting kremama itd. Zato je važno dobiti dobar savjet od kozmetičarke i obvezno ispobati testnu kremu da se vidi da li se pojavljuje crvenilo, otok ili svrbež na tom području. Kreme za oko očiju kod mlađih osoba trebale bi biti nježne i lagane (samo da štite kožu od šminke) Kod starijih osoba to mogu biti masne hranjive kreme koje se stavljaju preko noći, a danju ispod šminke te neka lagana vlažna krema ili krema koja popunjava bore. Lifting kreme i kreme protiv bora nikako ne bi preporučila mladim osobama jer ovdje ne pali priča – za preventivu!! Lifting krema često samo zateže kožu, ali ju i isuši, a naša koža u mlađim godinama ima dovoljno kolagena i elastina i bolje je pustiti kožu da sama regulira svoj prirodni tok. Kremu oko očiju počnite stavljati nakon 30-te, piše na Wish.hr.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?