Provjerena caka

Sodu bikarbonu u tankom sloju stavite u kuhinju i kupaonicu. Svjedočit ćete magiji i riješiti problem koji nas sve muči

Shutterstock
14.06.2024.
u 14:10

Ljeto je godišnje doba kada se povećava razina vlage u vašem domu, zbog čega ćete teže podnositi visoke temperature, a ako joj se ne suprotstavite, može se trajno nastaniti u zidovima i namještaju te prouzročiti i ozbiljnije probleme.

Ulazimo u ljeto, doba godine koje donosi dugo iščekivane godišnje odmore, laganu odjeću, bose noge, druženja na otvorenome, ali i visoke temperature te visoku vlažnost zraka, nuspojave toplijih dana koje mnogima stvaraju probleme. Povišena razina vlage, koja se u zatvorenim prostorima nakuplja tijekom ljetnih mjeseci, može vam stvoriti nelagodu, ugroziti vaše zdravlje i imovinu. 

Problemi modernog načina života

Moderni način gradnje i izolacije stanova i kuća, kao što je nepropusna PVC stolarija, pomaže u smanjenju potrošnje energije, ali jednako tako smanjuje cirkulaciju zraka u zatvorenim prostorima te uzrokuje povećanu razinu vlage. U situacijama gdje je vanjski zrak znatno topliji i vlažniji od zraka unutar doma, dolazi do kondenzacije, što znači da se vlaga iz zraka taloži na hladnijim površinama unutar doma, poput zidova, prozora i hladnih cijevi. Iako je PVC stolarija vrlo učinkovita u održavanju stabilne unutarnje temperature, za kvalitetan zrak u zatvorenim prostorima, važno je osigurati optimalnu razinu vlage.  

No nije samo problem u ljetnim vremenskim uvjetima, već i u našem načinu života. Kućanski poslovi, poput kuhanja, pranja i sušenja rublja te kupanja mogu znatno povećati razinu vlage unutar doma, a bez odgovarajuće ventilacije, ona se zadržava u zraku te narušava njegovu kvalitetu. 

Visoka razina vlage čini ljetne temperature još nepodnošljivijima

Korištenje rashladnih uređaja tijekom ljetnih mjeseci može pomoći u smanjenju unutarnje temperature, ali ako klima-uređaj ne odvlažuje zrak dok ga hladi, vlažnost ostaje visoka unatoč nižim temperaturama koje postavljate na termostatu. Naime, ako je temperatura zraka 24°C i relativna vlaga nula posto, tada tijelo percipira temperaturu zraka kao da je oko 21°C. Međutim, ako je temperatura zraka 24°C i relativna vlaga 100 posto, tada će naše tijelo osjećati kao da boravi na temperaturi od 27°C. 

Upornim podešavanjem klima-uređaja na nižu temperaturu, a da pritom ne odvlažujete zrak, teže ćete se rashladiti, a vaši računi za struju drastično će se povećati jer upravo visoka vlažnost zraka daje tijelu osjećaj pregrijanosti.   

Osim ove, tjelesne ljetne nelagode, pretjerana razina vlage u domu stvara i plodno tlo za razvoj plijesni i bakterija, koje mogu smanjiti kvalitetu zraka, pogoršavajući simptome alergija ili astme, a uz to prouzročit će i oštećenja na zidovima i namještaju te se trajno uvući u vaš dom.  

Foto: Shutterstock

Optimalna razina vlage i kako je možete postići? 

Većina stručnjaka kaže da idealna vlažnost u vašem domu tijekom ljetnih mjeseci treba biti ispod 60 posto. Postoje razni ekološki prihvatljivi načini kako regulirati vlagu u zatvorenim prostorima, a najčešće se preporučuju metode s aktivnim ugljenom, sodom bikarbonom, postavljanjem tepiha od prirodnih materijala, ili odabirom trajnog rješenja – ugradnjom pametnih ventilacijskih sustava.  

Ugljen – prirodno upija vlagu

Aktivni ugljen je izuzetno porozan materijal poznat po svojoj sposobnosti da upija vlagu iz zraka, što ga čini dobrim rješenjem za smanjenje vlage u kućanstvu. Nekoliko vrećica s aktivnim ugljenom postavite na problematična mjesta, poput ormara, kupaonice ili podruma. Ugljen će prirodno upiti vlagu iz zraka, čime će pomoći u održavanju suhog i svježeg okruženja. Za najbolje rezultate, vrećice s ugljenom zamijenite svaka tri do četiri mjeseca, ovisno o razini vlage u vašem domu.

Soda bikarbona – jeftina i učinkovita

Soda bikarbona je još jedan prihvatljiv alat za kontrolu vlage u vašem domu. Osim što je cjenovno pristupačna, učinkovito apsorbira vlagu. Sodu bikarbonu u tankom sloju rasporedite po posudicama ili otvorenim kutijama te ih stavite u kuhinju i kupaonicu, gdje je visoka vlažnost zraka. Osim što smanjuje vlagu, soda bikarbona će neutralizirati i neugodne mirise koje uzrokuje vlaga, ali potrebno ju je zamijeniti svakih nekoliko tjedana.

Tepisi – imaju moć upijanja vlage

Iako možda ne djeluje očito, tepisi mogu igrati važnu ulogu u reguliranju vlage u vašem domu. Određene vrste tepiha, poput onih načinjenih od prirodnih vlakana, kao što je vuna, apsorbiraju višak vlage, ali i otpuštaju vlagu ako je zrak suh, čime pomažu u održavanju optimalne vlažnosti. Međutim, tepihe je važno redovito čistiti i održavati kako biste osigurali njihovu učinkovitost i dugovječnost.

Foto: Shutterstock

Brzo rješenje, koje je moguće jednostavno sprovesti u djelo

Sve ove metode reguliranja vlage mogu biti učinkovite, ali daleko su od toga da trajno riješe problem vlage u vašem domu i često od vas zahtijevaju stalan angažman i brigu. Osim što ćete po prostorijama  uvijek imati nepotrebne kutije (sa sodom bikarbonom) ili vrećice (s ugljenom), redovito ćete ih morati zamjenjivati novim sirovinama. Također, ovakve metode ne pružaju vam uvid u kvalitetu zraka koji udišete niti možete biti sigurni da je zrak optimalne vlažnosti do 60%.

Postoji trajno rješenje za uspostavljanje idealne razine vlage u domu, a to je ugradnja ventilacijskih sustava koji će osigurati stalan dotok svježeg zraka u sve prostorije. Pritom, prednosti ugradnje su mnogostruke jer ova suvremena tehnologija automatski odvodi potrošeni zrak s neugodnim mirisima, kao i suvišnu vlagu te štetne čestice, a zahvaljujući pouzdanim antialergijskim filterima, u prostorije dovodi svježi, filtrirani zrak. Na taj način sprječava se nastanak plijesni i pojava grinja te ujedno onemogućuje stvaranje propuha i prodor vanjske buke, prašine i vanjskih alergena. U konačnici, imat ćete korist i u zimskom razdoblju, kada grijete svoj dom, jer ovaj sustav štedi energiju, pa nije potrebno ponovno zagrijavanje prostorija, čime smanjujete i svoje račune za struju.  

Kako funkcioniraju I-VENT ventilacijski sustavi?

Riječ je o decentraliziranom sustavu koji funkcionira po načelu podtlaka. U prostorije se ugrađuju dovodi zraka koji osiguravaju stalan dotok svježeg zraka, kao i ventilator, koji neprekidno odvaja potrošeni zrak iz prostorija. Osim toga, u sustav su ugrađeni i senzori za temperaturu i vlagu kojima možete kontrolirati regulaciju potrošenog zraka s obzirom na svoje potrebe. Ovakva regulacija omogućuje vam još bolju prilagodbu protoka zraka, čime ćete i svoju imovinu zaštititi od štete koju uzrokuju vlaga i pojava plijesni. No, I-VENT ventilacijski sustavi ne samo što uklanjaju vlagu i štite dom od pojave alergena nego i omogućavaju optimalan omjer CO2, čime zrak koji dišete u stanu postaje kvalitetan i pogoduje vašem zdravlju.  

Budući da se I-VENT ventilacijski sustavi ugrađuju brzo i bez potrebe za većim zahvatima, možete ih postaviti u svoj dom u bilo koje godišnje doba, kao i u bilo kojoj fazi gradnje ili obnove, te tako sebi i svojim ukućanima osigurati  zdravlje i bolju kvalitetu života. Ovim ventilacijskim sustavima možete upravljati vrlo jednostavno putem daljinskog upravljača ili aplikacije koja je kompatibilna s Android i iOS sustavima.

Ugradnjom I-VENT ventilacijskih sustava poboljšat ćete kvalitetu zraka u svome domu, smanjiti rizik od plijesni te osigurati ugodnije i zdravije životno okruženje tijekom cijele godine.

 

Sadržaj nastao u suradnji s I-VENT ventilacijskim sustavima.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije