Dok mnogi od nas imaju nostalgičnu naklonost prema ugodnim jesenskim noćima kod kuće, drugi ne mogu, a da ne zadrhte kad lišće počne padati, s užasom koji nema nikakve veze s Noći vještica. Za arahnofobe jesen znači jedno i samo jedno: sezona paukova. Srećom, nema potrebe živjeti u strahu od dugonogih, dlakavih uljeza, a stručnjak savjetuje da bi ih jedan prirodni sastojak trebao držati podalje od vašeg doma, prenosi Mirror.
Naravno, najbolje je djelovati prije nego kasnije, pa se pobrinite da napravite zalihe prije nego što osmonožni posjetitelji počnu polagati jaja. Kako se kolovoz bliži kraju i počinje sezona parenja, stručnjaci s Online-Bedrooms.co.uk savjetuju arahnofobima da u kući obavezno imaju malo lavande - potpuno prirodnog sastojka koji je sve samo ne opuštajući za paukove. Poručuju: 'Pauci ne podnose lavandu i neće htjeti biti blizu njenog mirisa. Eterično ulje s mirisom lavande može biti dovoljno jer će se aroma proširiti po kući'.
VEZANI ČLANCI:
Prema uputama na web stranici Bugstips, pauci uopće ne vole jake mirise, a lavanda je jedan od njih. Smatra se da lavanda sadrži spojeve poput linalola i linalil acetata za koje se kaže da imaju repelentna svojstva. Ako sami niste previše oduševljeni mirisom, postoji i niz drugih sastojaka koji će spriječiti da pauci postanu domaćini u vašoj dnevnoj sobi, uključujući ulje mente i paprene metvice.
Nic Shacklock iz Online-Bedrooms.co.uk rekao je: 'Od same pomisli na paukove koji ulaze u milijune domova prolazimo žmarce. Sezona parenja paukova u punom je zamahu od kraja kolovoza do rujna, što znači da bi se mnogi od nas mogli biti suočiti sa zarazom'.
VEZANI ČLANCI:
'Nitko ne želi da pauci gmižu po njegovim domovima pa postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste ih držali podalje. Na primjer, pauci mrze miris lavande i metvice pa je vrijedno raspršiti ove mirise po vašem domu. Također je važno zatvoriti sve rupe u domu kroz koje bi se potencijalno mogli uvući. Preventivne mjere poput ove najbolje su za držanje ovih osmonožnih insekata vani', zaključuje.
Znanstvenici NASA-e: "Ovaj cvijet pomaže u borbi protiv plijesni, a iz zraka 'upija' prašinu i zračenje"