Godišnji odmor je vrijeme koje planiramo samo za sebe i svoje najbliže, to je vrijeme kada se mičemo od svakodnevne rutine i svakodnevice, a cilj nam je napuniti ponovno baterije i vratiti se kući spremni za nove radne pobjede.
I najčešće sve isplaniramo savršeno, ali naše tijelo koje je cijele godine pod stresom, izloženo tjelesnim i mentalnim naporima, posve neočekivano može odbiti poslušnost. A kako i ne bi? Poznata je činjenica da nakon što stres prestane, tek tada tijelo pokazuje posljedice napora kojem je bilo izloženo.
Tek kada krenemo na nepoznate destinacije, promijenimo iznenada svoju svakodnevnu rutinu, ritam spavanja, kušamo neku novu hranu možda ili u želji da se opustimo, jedemo one namirnice koje inače izbjegavamo, naš organizam često će nam odgovoriti naglim padom imuniteta, što rezultira crijevnim ili vaginalnim tegobama. I tada putovanje i godišnji odmor daleko su od slike koju smo zamišljali, a sve što smo tako željno iščekivali jednostavno pada u vodu.
Lijepe destinacije, dakle, ne pružaju samo nove avanture, već i neugodna iznenađenja u obliku štetnih mikroorganizama koji, ako dopru do probavnog sustava, mogu izazvati crijevne tegobe. Postajemo tada dio poražavajuće statistike koja glasi - čak 40% putnika suočava se sa zatvorom, dok njih preko 50% pati od putničkog proljeva.
No nije ugrožen sam probavni sustav jer visok postotak žena na putovanjima se suočava s neugodnim vaginalnim problemima. Štetni mikroorganizmi, koji vrebaju na bazenima, ručnicima i ležaljkama na plaži, mogu ugroziti vaginalno područje i izazvati peckanja, svrbež, iscjedak neugodnoga mirisa. Dovoljno problema da se ne osjećamo ugodno i uživamo u slobodnom vremenu.
Ako postoji osoba koja je doista ušla u problematiku zdravlja crijeva i uloge dobrih bakterija u prevenciji i liječenju bolesti probavnog sustava, to je magistra Anita Frauwallner, vlasnica Instituta AllergoSan i branda OMNi-BiOTiC®. Njezino se znanje i interes za ovo područje isprepliću s njezinom osobnom životnom pričom jer joj je suprug prije 30 godina, inače liječnik, preminuo u dobi od 40 godina od raka crijeva, koji se razvio kao posljedica netretirane putničke dijareje.
Tegobe s crijevima s putovanja nosimo kući
Na putovanjima na naš probavni sustav vrebaju razne opasnosti. Iako mnogi od nas znaju što trebaju činiti kako bi se te opasnosti svele na minimum, kao recimo često prati ruke, izbjegavati sirovo meso i ribu, ne konzumirati termički neobrađena jaja u bilo kojem obliku, izbjegavati pića s kockicama leda, ništa od navedenoga doista nije garancija da „prolazimo mimo radara“.
Ako štetni mikroorganizmi dopru do probavnog sustava prilikom konzumacije vode, kocki leda, salate ili neoguljenog voća, tijelo se ovih štetnih uljeza pokušava riješiti na prirodan način – proljevom (dijarejom). Najčešći uzročnici proljeva znaju biti vrlo neugodni, ali se izlučuju zajedno sa stolicom, međutim, zaraza salmonelom, šigelom ili kampilobakterom može prouzročiti i ozbiljnije probleme.
- Najveći problem nastaje kad se ovi „tvrdoglavi“ mikroorganizmi nastane u crijevnoj sluznici gdje mogu preživjeti i iznova postati aktivni, uzrokujući ponavljajuće abdominalne grčeve i dijareju čak mjesecima ili godinama nakon putovanja - objašnjava magistra Anita Frauwallner, vlasnica Instituta AllergoSan i branda OMNi-BiOTiC®.
Nažalost, prema riječima magistre Frauwallner, crijevne tegobe su čest suvenir koji putnik ponese kući, posljedice mogu biti dugotrajne, a osim toga, infekcije nekim mikroorganizmima mogu oštetiti crijevnu sluznicu, prodrijeti u organizam te tako dospjeti do drugih organa putem krvotoka.
- Do 30% putnika razvije dugotrajne gastrointestinalne probleme kao što su sindrom iritabilnog crijeva ili kronične upalne bolesti crijeva, a mnogi svoje trenutne crijevne probleme uopće ne mogu povezati s putovanjem na kojem su bili mjesecima prije – smatra vlasnica Instituta Allergosan i branda OMNi-BiOTiC®. I ne samo to, naglašava kako infekcije nekim mikroorganizmima mogu oštetiti crijevnu sluznicu, prodrijeti u organizam te tako dospjeti do drugih organa putem krvotoka pa je najvažnije fokusirati se na pripremu organizma prije samoga putovanja.
- Kad se pripremamo na godišnji odmor, obično razmišljamo što ćemo ponijeti sa sobom. Moj savjet za ovo ljeto je – uzmite dobre bakterije! – kaže magistra Anita.
Dobri učinci višesojnog sinbiotika dokazani opsežnom studijom
Zahvaljujući provedenim znanstvenim istraživanjima Instituta AllergoSan, postoji višesojni sinbiotik, koji je kombinacija odabranih probiotičkih bakterijskih sojeva, i dokazano mogu zaštititi crijeva na putovanjima.
- Važno je djelovati na uzrok dijareje i ciljano eliminirati štetne patogene. Antibiotici se često koriste za liječenje putničke dijareje, ali obično postoje nuspojave povezane s njima. Još dalekosežniji problem je sve veći razvoj rezistencije. Zbog toga učinkovita prevencija predstavlja mnogo razumnije rješenje kako bi se spriječilo štetno djelovanje patogenih mikroorganizama i umanjili popratni simptomi – otkriva nam magistra Anita Frauwallner.
Jedan višesojni sinbiotik posebno je ciljano ispitan na čak 260 putnika, a gledalo se na koji način djeluje na sprječavanje putničke dijareje i smanjenje postojećih gastrointestinalnih tegoba. Ispitanici su uzimali sinbiotik nekoliko dana prije i tijekom samog putovanja, a uspješno je spriječena putnička dijareja kod više od 80% ispitanika.
Također, simptomi su smanjeni na manje od 15% oboljelih, a postojeće gastrointestinalne tegobe poboljšane su u više od 90% sudionika.
- Upravo zato, savjetujem nekoliko dana prije, i tijekom cijelog putovanja, piti znanstveno dokazani sinbiotik OMNi-BiOTiC® PUTOVANJE, namijenjen upravo izazovima na putovanjima, kako mu i samo ime kaže. Pobrinite se za svoja crijeva, u protivnom toalet može postati konačna destinacija vašeg putovanja! – za kraj je poručila magistra Anita Frauwallner.
5 SAVJETA ZA ZDRAVA CRIJEVA NA PUTOVANJIMA
1. Higijena je važna, često perite ruke!
2. Iako je ležanje na plaži sve što želite na odmoru, redovito se krećite. Ljeto je idealno za plivanje i lagane šetnje jer tako pokrećete i svoja crijeva.
3. Pazite da je hrana koju jedete dobro termički obrađena i pravilno skladištena.
4. Pazite na dovoljan unos vlakana u obliku voća i povrća. Povrtna ili voćna salata pravi su osvježavajući obrok ljeti!
5. Osigurajte podršku za crijeva u obliku dobrih bakterija iz sinbiotika OMNi-BiOTiC® PUTOVANJE.
Sadržaj donosimo u suradnji s AllergoSanom.