Sve agresivniji postupci kako bi se postigla uspješna izvantjelesna oplodnja sve su veća prijetnja zdravlju žena – upozoravaju britanski ginekolozi i znanstvenici sa simpozija koji je nedavno održan u Kopenhagenu. Riječ je ponajprije o tome da ginekolozi, kako bi dobili što više zrelih stanica, pribjegavaju sve agresivnijoj stimulaciji jajnika, a takav postupak 1 do 2 posto žena može stajati i života.
Rijetki slučajevi
– Riječ je o tome da se stimulacija \"proizvodnje\" jajnih stanica u žene postiže davanjem HCG hormona koji, ako se ne daje iznimno oprezno, u žena može izazvati bolest hiperstimulacije – objasnio je dr. Erden Radončić, koji postupke izvantjelesne oplodnje uspješno radi već niz godina. Do problema hiperstimulacije dolazi u trenutku kada žena začne jer tada i plod počinje ispuštati beta HCG hormon, pa njegova doza, osobito ako je riječ o višeplodnoj trudnoći, dostiže visoke koncentracije.
– Tolika količina hormona HCG može izazvati stvaranje tromba u žene i plućnu emboliju ili nakupljanje velike količine vode u organizmu – kaže liječnik.
U takvim slučajevima jedini je \"lijek\" prekinuti trudnoću, a o organizmu žene, kada je riječ o emboliji, ovisi ishod bolesti. Iako se takvi slučajevi u nas događaju iznimno rijetko, teško ih je predvidjeti. Postoje, naime, kaže dr. Radončić, neki znaci u žena da bi se takvo što moglo dogoditi.
– Policistični jajnici, hormonski status, pa čak i pojačana dlakavost u žene – otkrio je i dodao da u takvih pacijentica primjena stimulacijske terapije mora biti iznimno oprezna.
– U jako malog broja pacijentica hiperstimulacija je nepredvidiva. Ne postoji način kojim se može otkriti da će žena loše reagirati na stimulaciju – objasnio je dr. Radončić.
Blaži postupci su bolji
Ipak, u Hrvatskoj ovakvih slučajeva ima jako malo, a smrtnih slučajeva bilo je prije 15-ak godina.
– Mi spadamo u one zemlje gdje se liječnici uglavnom odlučuju na \"mekanije\" i manje agresivne metode stimulacije, baš kako bi se izbjegle ove opasne \"nuspojave\" postupka – poručio je.
Dodao je i da je točno da mnoge zemlje zapadne Europe provode puno agresivnije postupke pa je moguće da im je bolest hiperstimulacije postala problem i da znatnije utječe na smrtnost kod postupaka umjetne oplodnje.
– Takvim načinima ginekolozi žele dobiti što veći broj zrelih stanica spremnih za oplodnju, no i blaži i umjereniji postupci daju dobre rezultate – kazao je.