Narcis, nježan žuti cvijet, posao je simbolom borbe milijuna žena koje su se suočile s bolešću koja je, osim zdravlja, napala i njihovo majčinstvo, ženstvenost, samopouzdanje...
Gluhe na upozorenje tijela
Od svih žena koje u Hrvatskoj tijekom jedne statističke godine obole od raka u 24 posto slučajeva riječ je o raku dojke. Dakle, od žena oboljelih od karcinoma svaka se četvrta suočava s rakom dojke. Simptomi ove tihe i opake bolesti u početku su teško vidljivi, a mnoge žene ne obraćaju pozornost na grudi sve dok kvržice – zli znaci bolesti – ne postanu vidljive. Vrlo su česti slučajevi u kojima se žene mjesecima (dragocjenim u ranom liječenju i dijagnostici) oglušuju na upozorenja koje im šalje vlastito tijelo.
Strah, neznanje i neupućenost odvode ih od nužnih pregleda i pretraga promjena u dojkama. Rano otkrivanje raka dojke povećava vjerojatnost izlječenja, a na mamografiju i ultrazvuk dojki žene bi trebale ići redovito, baš kao i ginekologu. Liječnik nije bauk, poručuju zdravstveni stručnjaci, on je partner i pomoćnik s kojim ćete očuvati svoje zdravlje.
– Sistematskih pregleda nema, nema ni dovoljno potrebnih aparata za kvalitetnu i ranu dijagnostiku raka dojke, a ni dovoljno stručnih liječnika koji bi to mogli i htjeli raditi. Poznato je, međutim, da se rak dojke može izliječiti ako je otkriven u ranoj, pretkliničkoj fazi kada se još ne može napipati.
– Rano ga se može otkriti samo redovitim pregledima ultrazvukom i mamografijom – upozorava dr. Damir Mamuzić, specijalist ginekolog.
– Tvrdoglavo se, na žalost, propagira samopregled dojke. On ne samo da ne donosi ništa nego može biti čak i opasan.
Ako samopregledom ne nađemo ništa, nećemo ništa poduzeti misleći da smo zdravi. Uza samopregled nema rane dijagnostike raka dojke i to treba jasno i glasno reći. Uostalom, zbog čega postoje moderni aparati i educirani stručnjaci ako se na kraju moramo “samopregledavati” – pita dr. Mamuzić.
Samopregled ne pomaže
– Zagovornici samopregleda dojki, koji je navodno ugodniji, ne čine dobro ženama. Jasno je da su sve to inicirali nestručni ljudi, da ne kažem šarlatani – odlučan je specijalist koji smatra da nitko doli struke ne može govoriti o simptomima i prepoznati ih.
– Statistički smo tamo gdje smo bili i prije godinu dana, u Hrvatskoj godišnje oboli oko 1000 žena, a umire ih između 700 i 800. Bilo je i pozitivnih inicijativa poput mobilne mamografije u organizaciji Senološkog društva.
Slazem se sa clankom. Iz te udruge samo lupetaju gluposti sto se tice tog samopregleda i bave se kojekakvim tečajima. Novinari - Dom zdravlja Petrinja. Mamograf ne radi od 9.mj 2010. godine. Mogli bi to malo staviti na naslovnicu.