Američki liječnici su počeli primjenjivati novu metodu tesitranja karcinoma prostate koja će značajno smanjiti broj operacija i mukotrpnih radijacija s često teškim posljedicama za muškarce. U Americi se godišnje dijagnosticira oko 240 tisuća oboljelih od karcinoma prostate od čega umre oko 28 tisuća. To je najčešće zločudno oboljenje, a slijedi ga tumor dojke s oko 230 tisuća dijagnoza te tumori pluća i debelog crijeva. Do sada je glavni način otkrivanja karcinoa prostate bilo mjerenje takozvanog PSA antigena u krvi. Liječnici su brzo otkrili da u mnogim slučajevima povišeni PSA ne znači istovremeno i karcinom prostate budući njegova razina može biti povećana ne samo zbog teške bolesti već i zbog drugih uzroka. Zaključili su da je veliki broj pacijenta bio nepotrebno izloženi biopsiji koja se često zakomplicirala i potaknula infekcije. Godišnje se u Americi obavi više od milijun biopsija prostate a kod tih se muškaraca otkrije manje od četvrtine slučajeva oboljenja od karcinoma.
Nadalje, brojna istraživanja su potvrdila da se velika većina karcinoma prostate toliko sporo razvija da neće nanijeti nikavu štetu pacijentu tijekom njegova života te da su mnogi nepotrebno podvrgnuti operacijama i radijaciji koje u pravilu donose impotenciju i druge tegobe. Zbog toga je sredinom 2011. godine Vladina agencija za prevenciju preporučila da se prestanu provoditi PSA testovi jer neusporedivo više pacijenata ima teške posljedice od operacija nego što ih umre od karcinoma prostate. Nova metoda testiranja o kojoj je pisao i New York Times ne oslanja se na mjerenje PSA antigena već se mjere multipli geni odnosno više takozvanih molekelarnih markera. Novi testovi ne samo da su precizniji u dijagnozi već nakon biopsije ukazuju da li dijagnosticirani pacijenti imaju agresivnu vrstu karcinoma koji zahtjeva tretman ili se radi o benignom tumoru kojeg ne bi trebalo operirati. Nove testove koji su oduševili Amerikance razvilo je više farmaceutskih kuća a najčešće su u upotrebi testovi tvrtke Myriad i Genomic Health.
Sveučilište Michcigan je otkrilo dva specifična gena koja se javljaju samo i isključivo u 50 posto karcinoma, što sa sto postotnom sigurnošću dijagnosticira polovicu oboljelih. „Ovo područje se razvija istom brzinom kao mobiteli“ komenitrao je američki liječnik Willilam Catalona, direktor odijela za prostatu na medicinskom fakultetu Northwestern koji je u devedesetima prošlog stoljeća pomogao razviti PSA metodu testiranja. On tvdi da se uskoro mogu očekivati nova saznanja i tehnike liječenja koji bi trebale olakšati patnje oboljelima od karcinoma prostate.
>> Dvije šalice čaja muškarcima smanjuju rizik od raka prostate