Ako svojoj kćeri želite dobro, ako vam je važno da izraste u stabilnu i sretnu osobu, nikako joj kao djetetu nemojte stalno ponavljati da je ljepotica, princeza, da je najljepša od svih... Umjesto samopouzdanja i zadovoljstva stvorit ćete joj osjećaj nesigurnosti i potrebu da, kad odraste i uoči svoje nedostatke, brojnim estetskim operacijama pokuša dostići savršenstvo.
Hvaliti uspjeh
To je, na što već dugo upozoravaju naši psiholozi, pokazalo i najnovije istraživanje u Britaniji.
– Samopouzdanje treba graditi na onome što dijete može kontrolirati, na rezultatima koji su posljedica njegova truda i rada, a ne na nečemu na što ne može utjecati, fizičkom izgledu, boji kose ili očiju, visini – upozorava psihologinja prof. dr. Mirjana Nazor. Ona drži da se previše pažnje pridaje fizičkom izgledu, da ga se stavlja na pijedestal, čemu su kumovali i mediji, a što kod mladih, posebice djevojaka, stvara frustracije čije su posljedice bolesti – bulimija i anoreksija ili bezbrojne estetske operacije kojima se nastoji postići savršenstvo.
Bez lažne slike
– Djetetu svaki dan trebamo jedino reći da ga volimo, i kad je dobro, ali i kad učini nešto loše, na što ga svakako treba upozoriti. Dijete mora rasti sa sigurnošću u bezuvjetnu ljubav svojih roditelja i najbliže obitelji. Tada mu propusti i pogreške koje će, neizbježno, činiti neće biti drama, nego sastavni dio života i nešto iz čega izvlači određenu pouku – savjetuje prof. Nazor.
Slično misli i pjevačica i ambasadorica UNICEF-a Maja Vučić, koja svoju kćer nastoji odgajati u skladu s tim.
– Djetetu ne treba govoriti laži, treba ga pohvaliti i podržati u onome što radi dobro, ali mu i staviti do znanja što mu nije jača strana. Ne treba graditi lažnu sliku jer se prije ili poslije mora suočiti s realnošću – kaže Maja, po profesiji psihologinja.
– Kažem svojoj kćeri da je ona za mene najljepše i najdraže dijete na svijetu i to je normalno. Ali sam isto tako objektivna i primijetim u čemu su druga djeca bolja od nje – ističe Maja Vučić.
Zaostali hrvatski sustav u kojem je otac i dalje lovac, a majka odgajateljica u brakorazvodnim postupcima u 90 % slučajeva dijete povjerava na zajednički život majci bez ikakvih kriterija osim rodnog. Dakle drage majke činite velike propuste u odgoju vlastite djece nanoseći im dugoročne posljedice, a što se da zaključiti iz gornjeg članka.