Koga najviše pogađaju problemi vezani uz plijesan?
Osobe koje imaju respiratorne bolesti, npr. alergije, kronični bronhitis i astmu, osobe s oslabljenim imunološkim sustavom, osobe koje već imaju problema s kožom (kao što je ekcem), pacijenti na kemoterapiji i trudnice. Također ga izuzetno slabo podnose dojenčad, djeca i starije osobe. Zapravo, na sve ljude može štetno djelovati I prouzročiti dodatne zdravstvene probleme,
Zašto je plijesan opasna?
Plijesni, mikroskopske vrste gljiva, trebaju vlagu i hranu (celulozu, hranu koja se raspada) za rast. Spore plijesni, nabrekle od vode, rastu poput balona koji se napuhuju. Izlučuju probavne enzime i otrovne mikrotoksine. Neki se mikrotoksini nalaze na površini, dok su drugi u samoj plijesni. Postoji oko 200 različitih vrsta ovih toksina. Mnogi su se pokazali jako štetnima za zdravlje, dok neke znanstvenici još proučavaju.
Spore plijesni iznimno lako preživljavaju. U stan se mogu unijeti s cipelama, ali mogu ući I kroz otvoren prozor. Gnijezde se u vlažnom dijelu stana i tamo se počinju razmnožavati.
Plijesan i alergije
Alergije su vrlo česta reakcija na plijesan. Alergije se pojavljuju kada imunološki sustav otkrije opasnu stranu tvar (kao što su otrovne čestice u plijesni), na koju reagira oslobađanjem histamina, što izaziva alergijsku reakciju. Osim toga, spore plijesni su toliko male da lako prodiru u tijelo. Nisu sve vrste plijesni jednako ozbiljne: imamo blaže i najčešće se manifestiraju kao svrbež i problemi sa sinusima. Teški oblici alergija donose i teže komplikacije – otežano disanje i stezanje u plućima. Bolesnici s astmom mogu razviti treću skupinu alergija, u kojoj plijesan može prerasti u bronhijalni trakt (bronhopulmonalna mikroza).
Kada je vlaga previsoka, a kada preniska?
Ako imamo prenisku vlažnost u stanu, odnosno ispod 40%, mogu se javiti razne bolesti poput alergija, prehlada i osjećaja otežanog disanja. Zbog isušivanja zraka povećava se stvaranje prašine koja u dodiru sa zagrijanim površinama oslobađa različite tvari koje nadražuju dišne organe.
Međutim, ako imamo previsoku vlažnost, iznad 60%, počinje se razvijati plijesan na unutarnjim površinama. Pravi uzrok prekomjerne vlage teško je utvrditi, jer je povezan s mnogim čimbenicima. Uzroci stvaranja vlage u prostoriji su disanje, znojenje, pranje, kuhanje, pranje, sušenje rublja, nedovoljno prozračivanje... Sve to i više pomaže nakupljanju viška vlage u prostoriji.
U Hrvatskoj je sve više domova ili stambenih jedinica neprikladnih za život jer u njima nema odgovarajućeg zraka. Ako nema odgovarajuće izmjene zraka, unutrašnjost postaje zasićena i više ne može apsorbirati vlagu te postoji opasnost od pojave gljivica i plijesni. Svakodnevno prozračivanje prostorija je od iznimne važnosti kako bi zrak bio kvalitetan te kako bi se izbjegla visoka vlažnost.
Kako možemo trajno ukloniti vlagu i plijesan u domu?
Zbog aktivnog načina života, u praksi je gotovo nemoguće svaka dva sata otvarati prozore i pravilno provjetravati stambene prostore. U tu svrhu netko bi trebao biti cijeli dan kod kuće. Osim toga, na taj način se povećavaju troškovi jer jednim provjetravanjem gubimo više toplinske energije nego radom ventilacijskog sustava u 24 sata.
Lunos decentralizirani sustav ventilacije osigurava dovod svježeg zraka u vaš dom dok se svi prozori i vrata mogu zatvoriti i time uštediti energiju koja bi se gubila izlaskom topline. Sustav radi na način da ventilatori odvode ispušni zrak prema van preko ventilacijskih okna ili izravno kroz vanjsku stijenku, a svježi zrak ulazi u prostorije kroz zidne ulazne jedinice.
Sustav automatski kontrolira i održava optimalnu razinu vlage i CO2 unutar doma te se time postiže kvalitetan zrak. Znamo da svježina, odgovarajuća vlažnost i pravi omjer CO2 i kisika jačaju imunološki sustav. Kvalitetan zrak spriječava stvaranje vlage, plijesni, kondenzacije i neugodnih mirisa te poboljšava kvalitetu života. Kvaltetan zrak je temelj zdravog života.
Prednosti ventilacijskih sustava su sljedeće:
- Iznimno efiksasan u borbi protiv vlage I plijesni
- Automatski uklanja ustajali zrak s neugodnim mirisima
- Uklanja suvišnu vlagu i štetne tvari te omogućuje dotok svježeg i filtriranog zraka
- Spriječava ulazak prašine, peludi I ostalih nečistoća izvana
- Ušteda energije 30 % jer se ne gubi toplina otvaranjem prozora
Za više informacija posjetite web stranicu www.lunos-hrvatska.com