savjeti stručnjaka

Voda vam ostavlja mrlje na odjeći i na zidovima? Evo kako ćete ih najlakše očistiti

Pixabay
20.07.2022.
u 07:00

Prije nego što tretirate zid sa sredstvom za čišćenje, pregledajte da li negdje voda curi po njemu; jer sigurno ne želite stalno iznova čistiti iste mrlje

Vjerojatno svakodnevno koristite vodu za čišćenje pa se možda i pitate kako uopće može ostaviti mrlje. Razlog je taj što voda uglavnom nije čista, a neka vlakna i površine ne reagiraju dobro na ono što sadrži, među čime ima i nečistoća koje mogu ostaviti mrlje u tkaninama i na zidovima. Većina se tih mrlja može ukloniti proizvodima za čišćenje, no za čišćenje starinskih presvlaka i tepiha je bolje tražiti pomoć stručnjaka za čišćenje ili za restauraciju.

Ako mrlje od vode primijetite na posteljini, tretirajte ih sa sredstvom koje možete sami napraviti od prirodnih sastojaka, kaže stručnjakinja za čišćenje Natalie Barrett.

Maslinovo ulje kao sredstvo za čišćenje? Evo gdje će napraviti `čuda`

1/5

Trebate:

  • Destilirani bijeli ocat
  • Bijele krpe koje ne ostavljaju dlačice
  • Malu staklenu ili plastičnu posudu
  • Papirnati ručnici
  • Teške knjige ili druge teške predmete
  • Sušilo za kosu

Pomiješajte dvije šalice destilirane vode i pola šalice destiliranog bijelog octa u maloj posudi. Testirajte na skrivenom mjestu: Prije tretiranja područja umrljanog vodom poprskajte malo otopine octa/vode na bijelu tkaninu i utrljajte na skriveno mjesto na presvlaci. Pustite da se područje osuši prije nego nastavite kako biste bili sigurni da nema promjene boje.
Obrišite mrlju: Umočite bijelu krpu u otopinu octa i vode. Ocijedite krpu da bude vlažna i ne kaplje. Obrišite područje umrljano vodom dok tkanina nije potpuno vlažna. Nemojte trljati ni ribati tkaninu kako biste spriječili prekomjerno oštećenje.
Pokupite višak vode. Od papirnatog ručnika napravite nekoliko debljih komada i stavite ih na tek navlaženu tkaninu, a na njih stavite knjige ili teške predmete. Često provjeravajte i mijenjajte ručnike kad se smoče.
Osušite tkaninu: kada se vlaga više ne prenosi na papirnate ručnike, maknite ih. Završite proces pomoću sušila za kosu postavljenog na lagano puhanje. Držite sušilo najmanje pet cm iznad površine tkanine i lagano ga mičite s jedne strane na drugu dok tkanina ne bude suha na dodir.

Kako očistiti mrlje od vode na zidovima

- Uklanjanje mrlja od vode sa zidova je malo teže, ali ako to učinite kako treba, ide brzo i jednostavno, kaže savjetnik za čišćenje iz britanske tvrtke Fantastic Cleaners, Dean Davies, Prije nego što tretirate zid sa sredstvom za čišćenje, Davies preporučuje da pregledate da li negdje voda curi po njemu; jer sigurno ne želite stalno iznova čistiti iste mrlje.

Trebate:

  • Tekućinu za pranje posuđa
  • Klorni izbjeljivač
  • Dvije plastične kante
  • Dvije spužve
  • Ručnik od mikrofibre
  • Gumene rukavice
  • Plastična cerada
  • Ljestve

U kantu ulijte jednu čajnu žličicu sredstva za pranje suđa na litru tople vode. Dodajte običnu vodu u drugu kantu da je koristite za ispiranje. Postavite plastičnu ceradu ili krpu na pod ili tepih da ne kapate. Ako je potrebno, koristite ljestve.
Počnite od vrha: Umočite spužvu u otopinu i cijedite je dok ne bude vlažna, a da ne kaplje. Počnite od vrha zamrljanog područja i nježno trljajte u malim krugovima. Često ispirite spužvu. Nakon što ste očistili područje, umočite čistu spužvu u čistu vodu, ocijedite i "isperite" svježe očišćeno područje kako biste uklonili ostatke sapuna.

Osušite zid: Koristite ručnik koji ne ostavlja dlačice. Ostavite područje da se suši na zraku najmanje dva sata kako biste bili sigurni da je mrlja nestala. Možda ćete primijetiti da je svježe očišćeno područje drugačije boje od ostatka zida. Ako je tako, slijedite iste korake za čišćenje cijelog zida ili prostorije.

Uklonite tvrdokorne mrlje: Ako na zidu još uvijek ima mrlja od vode ili plijesni, morat ćete upotrijebiti malo izbjeljivača na bazi klora. Noseći gumene rukavice, pomiješajte jednu šalicu klornog izbjeljivača s tri šalice vode u kanti. Otvorite prozor i osigurajte odgovarajuću ventilaciju. Nanesite otopinu izbjeljivača na zamrljano područje spužvom, nježno trljajući mrlju. Ostavite otopinu da stoji na zidu 30 minuta i obrišite preostalu vlagu. Zid bi trebao biti suh u roku od četiri do pet sati; ventilator može pomoći da se osuši. Provjerite područje i ponovite postupak ako je potrebno.

Ako čišćenjem niste uklonili mrlje od vode, prije ponovnog bojanja zida upotrijebite temeljni premaz.

Kako očistiti mrlje od vode s tepiha

Ako je curenje ostavilo mrlje od vode na tepihu, Davies preporučuje da što prije pokupite što je moguće više vode. Da obrišete vodu upotrijebite stare ručnike ili usisivač za mokro/suho.

Trebate:

Stare ručnike
Malu posudu ili kantu
Krpe od mikrofibre
Tekućinu za pranje posuđa
Destilirani bijeli ocat
Destiliranu vodu
Sodu bikarbonu
Papirnate ručnike
Teške knjige

Upute:

Pomiješajte jednu čajnu žličicu tekućine za pranje posuđa, jednu šalicu destiliranog bijelog octa i jednu šalicu destilirane vode u maloj posudi ili kanti.
Nanesite sredstvo za čišćenje: Umočite krpu od mikrovlakana u otopinu za čišćenje i cijedite je dok krpa ne postane samo vlažna. Primijenite blagi pritisak dok tapkate umrljano područje vlažnom krpom. Počnite od vanjskog ruba vodene mrlje i krenite prema sredini kako biste spriječili širenje mrlje. Često ispirite krpu dok mrlja prelazi na tkaninu.

Osušite tepih: Postavite hrpu starih suhih ili papirnatih ručnika preko mokrog područja. Stavite knjige preko da ih otežate. Često provjeravajte i mijenjajte ručnike. Kada se tepih čini suh na dodir, uklonite ručnike i ostavite najmanje 24 sata da se potpuno osuši. 

Osvježite tepih: Dok je tepih malo vlažan, obilato pospite područje suhom sodom bikarbonom. Pustite da soda bikarbona ostane na tepihu najmanje osam sati pa čak i preko noći. Pokupite prah usisavačem kako biste uklonili neugodne mirise.

Omekšivačem se savršeno peru prozori: Isprobali smo ovaj viralni hit!


 

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije