NAJVEĆA ENCIKLOPEDIJA

Wikipedia slavi rođendan: Uređuju je uglavnom muškarci, najčešće dok vani pada kiša

Unsplash
15.01.2025.
u 13:30
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

'Ratovi uređivanja' su česta pojava na Wikipediji - neki članci, poput onog o Georgeu W. Bushu, bili su uređivani više od 45 tisuća puta

Wikipedia, najveća svjetska online enciklopedija slobodnog sadržaja, danas slavi 24. rođendan. Svoj put započela je 15. siječnja 2001. godine, kao ambiciozan projekt koji je trebao demokratizirati znanje i učiniti ga dostupnim svima. Danas, više od dva desetljeća kasnije, ova platforma predstavlja jedan od najposjećenijih web portala na svijetu i nezaobilazan izvor informacija za milijarde korisnika.

Povijest i razvoj: Začetnici projekta, Jimmy Wales i Larry Sanger, pokrenuli su Wikipediju kao dodatak projektu Nupedia, koji je bio zamišljen kao tradicionalna online enciklopedija s člancima koje pišu stručnjaci. Međutim, spor proces stvaranja sadržaja na Nupediji potaknuo je stvaranje otvorenijeg sustava koji bi omogućio svima da doprinose uređivanju. Ime 'Wikipedia' nastalo je kombinacijom riječi 'wiki' (havajski izraz za 'brzo') i 'enciklopedija'. Projekt se temeljio na revolucionarnom wiki softveru koji je omogućivao jednostavno kolaborativno uređivanje sadržaja putem web preglednika.

Impresivne brojke: Danas Wikipedia sadrži više od 55 milijuna članaka na preko 300 jezika, preko 6,9 milijuna članaka je samo na engleskom jeziku, a stranica mjesečno bilježi više od 16 milijardi posjeta. Aktivna zajednica okuplja približno 280 tisuća volontera-urednika, a svake sekunde na platformu se unese 1,9 izmjena.

Zanimljive činjenice: Wikipedia krije mnoštvo fascinantnih detalja koji često ostaju nepoznati široj javnosti. Zanimljivo je tako da većinu sadržaja stvaraju i uređuju muškarci (oko 87 posto urednika), što je potaknulo brojne inicijative za povećanje rodne raznolikosti među urednicima. Loše vrijeme značajno povećava aktivnost urednika - studije pokazuju da tijekom kišnih i snježnih dana broj uređivanja raste za čak 25 posto. Nizozemska verzija ima više članaka od španjolske, unatoč mnogo manjem broju govornika, što se pripisuje snažnoj volonterskoj zajednici i uporabi bot programa.

Prvi članak ikada napisan bio je o škotskom filozofu Thomasu Reidu, što je zanimljivo jer je Reid bio zagovornik 'zdravog razuma' u filozofiji. 'Ratovi uređivanja' su česta pojava na Wikipediji - neki članci, poput onog o Georgeu W. Bushu, bili su uređivani više od 45 tisuća puta. Wikipedia sadrži i poseban članak o sebi samoj koji je među 100 najčešće uređivanih članaka. Svemirska postaja ISS je prvo mjesto izvan Zemlje s kojeg je uređena Wikipedia, što se dogodilo 2014. godine

Izazovi i kvaliteta sadržaja: Iako Wikipediju često kritiziraju zbog mogućih netočnosti i pristranosti, brojne studije pokazuju da je njena točnost usporediva s tradicionalnim enciklopedijama. Wikimedia Foundation, neprofitna organizacija koja upravlja platformom, kontinuirano razvija sustave za provjeru kvalitete i sprječavanje vandalizma.

GALERIJA Evo što donosi prvi puni Mjesec ove godine!

1/14

Budućnost platforme: Unatoč napretku tehnologije, razvoju umjetne inteligencije i pojavi novih izvora informacija, Wikipedia ostaje relevantna zahvaljujući svojoj transparentnosti, neutralnosti i snažnoj zajednici volontera. Platforma se kontinuirano prilagođava novim tehnološkim trendovima, istovremeno zadržavajući svoje temeljne vrijednosti besplatnog pristupa znanju i kolaborativnog stvaranja sadržaja.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije