Već godinama liječnici ne mogu objasniti iz kojih razloga placebo lijekovi kod nekih djeluju, dok na druge nemaju nikakav učinak. No, znanstvenici su otkrili da su za (ne)uspjeh takvih lijekova odgovorni geni. Placebo su šećerom prekrivene pilule koje se u svrhu eksperimenta daju oboljelima uključenima u istraživačku studiju.
Do sada se uspjeh kod pojedinaca pridavao moći sugestije, ali najnovije istraživanje provedeno u Švedskoj pokazalo je da je placebo konzumiran kao lijek protiv straha od javnog omaložavanja, povezan s geneom koji utječe na stvaranje serotonina.
U istraživanje je bilo uključeno 25 dobrovoljaca koji se bore s tjeskobom. Oni su se trebali suočiti sa strahom držeći dva govora pred publikom. Prvi su govor trebali održati prije "tretmana", a drugi poslije primljenih placebo tableta.
Pri tome su dobrovoljci bili uvjereni da primaju pravi lijek, a ne placebo. Deset pacijenata pozitivno je reagiralo na dobivenu tabletu, te su se za drugog govora osjećali dvostruko opuštenije nego za prvog.
CT-scan mozga ispitanih pokazao je smanjenje aktivnosti centra za strah u mozgu za tri posto. Prijašnjom studijom dokazano je da su oni s dva "G" u genu odgovornom za strah manje anksiozni. Ovoga puta je utvrđeno da je osmero do desetoro ispitanih s takvim genom uspješno reagiralo na placebo.
(T.Ko.)