Dječja prava

Želite zaista pomoći djeci prosjacima? Prijavite ih policiji!

djeca prosjaci
14.10.2010.
u 08:00

"Strašno je što ijedno dijete traži milostinju, a još strašnije ako ga na to potiču roditelji", rekla je pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić.

Bosonoga u listopadu, odjevena samo u tanku majicu i traperice, djevojčica od oko osam godina krenula je od vozača do vozača zaustavljenih na semaforu, s ispruženom rukom. Netko ju je ignorirao, netko joj je kroz prozor dobacio koju kunu. Uobičajen je to prizor na zagrebačkim ulicama: na raskrižju Vukovarske i Heinzelove može ih se nepogrešivo zateći u bilo koje doba dana.

Novorođenčad na ulici

I ne samo ondje: često možemo vidjeti djecu koja prose hodajući od stola do stola u ugostiteljskim objektima, sjedeći na nogostupu, svirajući glazbene instrumente na ulici ili u javnim prometalima, pokazujući različite isprave o svome navodnom ili stvarnom teškom stanju. Viđamo i malu djecu, često predškolske dobi, odjevenu neprimjereno vremenskim uvjetima. Nerijetko i odrasli koji prose na semaforima u naručju drže posve malu djecu, čak i novorođenčad, koja su na taj način izložena otrovnim ispušnim plinovima automobila i potencijalnoj opasnosti od udara automobila. Ta krajnje neprihvatljiva pojava izlaže djecu višestrukim rizicima za život i zdravlje, upozorila je pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić.

– Strašno je da ijedno dijete mora tražiti milostinju, a još strašnije ako ga na prosjačenje potiču vlastiti roditelji – kaže Jelavić.

Nevjerojatno ali istinito, upravo je ta pojava među najčešćima. Neka djeca prosjačenjem otkupljuju ili odrađuju dug roditelja. Neku djecu često organizirano dovode na neko područje kako bi prosjačila. Neku djecu, pak, kažnjavaju ne isprose li dovoljno.

– Prisiljavanje djeteta na prosjačenje trgovina je djecom, jer organizatori prosjačenja zapravo iznajmljuju ili kupuju djecu, a za to postoji precizna tarifa – upozorava pravobraniteljica.

Pravo na sigurnost

Mnogima je nepoznato da su time povrijeđena mnoga dječja prava: na zdrave uvjete odrastanja, na odgovarajuću roditeljsku skrb, na sigurnost, na odgoj i obrazovanje, na razonodu i druženje s vršnjacima pa i na preživljavanje.

Stoga pravobraniteljica poziva građane da, uoče li dijete koje prosi, odmah dojave policijskim službenicima. U tom slučaju, policija će izvijestiti centar za socijalnu skrb koji će poduzeti mjere za zaštitu djeteta: osigurati mu smještaj, ispitati obiteljske prilike, poduzeti mjere protiv roditelja djeteta. Jer, milosrđe nije davanje milostinje djetetu koje prosi. Pravo je milosrđe pružanje pomoći djetetu u nevolji.

Ključne riječi

Komentara 53

RE
returnofTito
08:25 14.10.2010.

A HDZ nam obecao malu Svicarsku. Kad se samo sjetim .... PLJUC!

DO
doktorica
08:18 14.10.2010.

Policija će ih pustiti i oni će drugi dan opet prositi.To je neopisivo ružna slika koja se svaki dan ponavlja a policija uopće ne intervenira iako je 100m dalje .

MA
MahnitiTapir
13:09 14.10.2010.

Prijaviti policiji?! Pa policija ima sjedište u Heinzlovoj i prođu autima, što civilnim što uniformiranim na desetke i stotine puta dnevno. Što im ja imam prijavljivati? Kao da sami ne vide...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?