U jednoj kontakt-emisiji o liječenju prehlade i gripe japanske TV-mreže Nippon Hoso Kyokai, liječnik Tetsuya Iwata, na uvodno pitanje „Doktore, što vi radite kad se prehladite?“, odgovorio je: „Isto što i vi, kišem i kašljem.“
Statistike kažu da u 95 posto slučajeva nikakvo posebno liječenje nije potrebno, pa bismo umjesto kupnje kojekakvih tableta što „zajamčeno uklanjaju simptome“ jednostavno trebali prihvatiti to da će gripa po neke od nas doći, „zgrabiti” nas, gnjaviti neko vrijeme i – otići.
Preporuka „pijte puno vitamina C“ jednako je učinkovita kao i „prošećite se Nacionalnim parkom Plitvice“, s tom razlikom što bi svako ozbiljno znanstveno istraživanje išlo u prilog šetnji Plitvicama. Posebno je lako oboriti ono o „puno vitamina“ zna li se da organizam ne može stvarati zalihe vitamina i da ne ovisi sve samo o jednom vitaminu.
– Ako deset osoba proguta isti virus gripe – objašnjava imunolog dr. Charles Zaykowski, razboljet će se možda samo troje njih, ovisno o snazi obrambenog sustava. A taj sustav može biti narušen nedostatkom vitamina, ali i nezdravom prehranom, umorom, stresovima, kroničnim bolestima, naslijeđem...
Jasno je, dakle, da se protiv gripe mora ići na „širokoj fronti“ općih pravila o zdravom životu. Spomenuta šetnja prirodom dat će organizmu mnogo više od neke spasonosne tablete: poboljšanu cirkulaciju, opuštanje i duševni mir, djelovat će na kardiovaskularni i dišni sustav, pročistit će pluća i tijelo od otrova.
Joga, kao i svako drugo rekreacijsko vježbanje, djeluje na jednak način, a posebno današnja asana, koju za jačanje otpornosti preporučuje poznati ajurvedski liječnik dr. Vasant Lad. Počnite udisajem i podizanjem ruku visoko iznad glave uz ugodno istezanje, a zatim se uz izdisaj savijte i ostanite u pretklonu mirno i duboko dišući koliko vam je ugodno. Potom se uz udisaj podignite, istegnite uvis, a zatim uz mirni izdisaj spustite ruke uz tijelo pa sve ponovite još jednom.