U PONEDJELJAK NA DAR

Večernji list i Pliva za vas su pripremili praktičan džepni toplomjer

nag_toplo.jpg
import
09.12.2006.
u 20:39

Kad nam se čini kao da "gorimo" iznutra, posebice u doba gripa i prehlada, često posežemo za toplomjerom kako bismo provjerili kolika nam je tjelesna temperatura. Tada obično koristimo toplomjere sa živom, obojenim alkoholom ili elektronske.Ovaj put možete iskušati nešto posve drugačije - novi mjerač temperature koji vam sutra daruju Večernji list i Pliva.

Za miran san roditelja
A riječ je o jednostavnoj, nadasve brzoj i praktičnoj, kartici koja se prisloni na čelo tako da crna traka (indikator temperature) prianja na kožu cijelom površinom. Indikator držite prstima za krajeve prislonjen 15 sekundi, pa očitajte rezultat na crnoj traci. Ako se pojavi slovo N na traci, imate normalnu tjelesnu temperaturu, a ako su vidljivi brojevi, povišenu. Ovaj džepni toplomjer, koji zapravo mjeri temperaturu u tren oka, izrađen je tehnologijom mikroenkapsulacije tekućih kristala i može se neograničeno koristiti.  

Pokazuje temperaturu od 36 do 40 stupnjeva Celzijevih, a ima dozvolu Zavoda za mjeriteljstvo za osobnu uporabu, te dozvolu Agencije za lijekove i medicinske proizvode. Mnogi roditelji mogu njime odmah kod kuće odagnati sve sumnje i izbjeći nepotreban odlazak s djetetom u hitnu ambulantu. Naime, normalna tjelesna temperatura individualna je vrijednost i može biti malo viša ili niža od 37 stupnjeva Celzijevih, dok je povišena temperatura prirodna tjelesna reakcija na infekciju.

Znak infekcije
Kod vrlo male djece i dojenčadi, već i blago povišena temperatura može biti znak ozbiljne infekcije, a kod novorođenčadi ozbiljna se infekcija može manifestirati i sniženom tjelesnom temperaturom. Općenito, temperatura je najviša oko 16 sati poslijepodne, a najniža je oko 4 sata ujutro.

Želite prijaviti greške?