nove spoznaje

Kemoterapija 
ne mora biti razlog za odustajanje 
od trudnoće

trudnoća,trudnica
Foto: Thinkstock
07.10.2014.
u 00:15

Studija belgijskih stručnjaka pokazala kako sve više žena oboljelih od raka rađa zdravu djecu unatoč terapijama

Kemoterapija nakon prvog tromjesečja trudnoće ne utječe na mentalni razvoj djeteta ili razvoj srca, pokazala je međunarodna studija predstavljena na najvećem europskom okupljanju onkologa u Madridu prošlog tjedan, kongresu Europskog društva za kliničku onkologiju (ESMO).

Voditelj studije prof. dr. Frederic Amant iz Sveučilišne bolnice Leuven u Belgiji unio je nadu i objasnio mnoge strahove vezane za dosad nedovoljno istraženo pitanje: Može li kemoterapija kojoj se podvrgava majka utjecati na razvoj djeteta? Rezultati istraživanja tima znanstvenika prof. Amanta pokazali su kako primjena kemoterapije ne bi trebala biti razlog za prekid trudnoće, odgodu početka liječenja majke ili izazvati prerani porođaj. Prema njegovim riječima, onkolozi su do sada poprilično oklijevali s propisivanjem kemoterapije trudnicama zbog potencijalnih nepovoljnih učinaka na plod.

Unatoč rezultatima, nužan je oprez pri propisivanju terapije u posljednjem tromjesečju trudnoće

prof. dr. Frederic Amant autor studije iz Leuvena

Opreza nikad dovoljno

Prva studija koja pokazuje utjecaj na mentalni razvoj i srčani status 38 djece koja su bila izložena utjecaju kemoterapije koju je majka primala za vrijeme trudnoće, a uspoređena s istim brojem djece zdravih majki, pokazala je da se mentalni razvoj djece bitno ne razlikuje. I rezultati istraživanja srčane funkcije u obje su skupine u granicama normale. Čak su u studiji o utjecaju terapije zračenja na djecu žena koje su imale rak tijekom trudnoće došli do sličnih zaključaka. Otkrili su da je 16 djece i 10 odraslih osoba, u vrijeme dok su bili u maternici i bili izloženi radioterapiji, neurofiziološki, mentalno i općenito zdravi te se ne razlikuju od onih koji nisu bili izloženi radiološkom zračenju. Samo je jedno dijete iz istraživanja zaostajalo u razvoju. Bilo je izložen niskoj dozi zračenja, no i majka je imala komplikacije zbog agresivnosti raka i stoga je rođeno prerano. Prof. dr. Amant ipak savjetuju onkolozima:

– Budite oprezni prilikom propisivanja lijekova trudnicama kao i prilikom propisivanja zračenja u posljednjem tromjesečju trudnoće.

Foto: pixabay

Foto: Thinkstock

Dr. Amant skrenuo je pozornost na potrebu propisivanja kontracepcije za žene oboljele od raka i nakon što im je dijagnosticirana bolest te propisana kemoterapija jer se neškodljivost kemoterapije pokazala samo za djecu trudnica u kasnijim fazama trudnoće, dok u prvom tromjesečju fetusu škodi izloženost kemoterapiji. Neželjena trudnoća među onkološkim bolesnicama ne događa se često, no ima je. Među gotovo 900 pacijentica iz Registra za rak Međunarodne mreže za trudnoću i neplodnost onkoloških bolesnika bilježi se 29 slučajeva neplanirane trudnoće nakon što im je dijagnosticiran rak ili za vrijeme primanja kemoterapije. Gotovo trećina ih se odlučila za prekid trudnoće, dvije su završile spontanim pobačajem, a dvije su žene iznijele trudnoću.

Još uvijek sa zadrškom

Dosadašnje metode podrazumijevale su odgodu primjene kemoterapije do kraja trudnoće

prof. dr. Damir Eljuga spec. ginekološke onkologije

Damir Eljuga, specijalist ginekologije i porodništva te ginekološke onkologije i dugogodišnji predsjednik Hrvatske lige protiv raka, pozdravlja vijesti iz Belgije, no kaže kako hrvatska onkološka praksa nema previše ovakvih slučajeva.

– Dosadašnje metode liječenja koje se primjenjuju kod onkoloških bolesnica podrazumijevale su odgodu primjene kemoterapije do kraja trudnoće te se tek nakon porođaja, najčešće carskog reza, pristupalo intenzivnom liječenju majke. U slučajevima kada je bolest dijagnosticirana u prvom tromjesečju ili tijekom kemoterapije ili zračenja, savjetovan je medicinski opravdan inducirani pobačaj zbog zdravlja ploda, ali i žene – objašnjava prof Eljuga. No, svaka je pacijentica slučaj za sebe, a on, kaže, pamti slučaj u kojem je pacijentica i nakon dijagnoze iznijela trudnoću.

>>Nije trudnoća svakoj ženi blaženo stanje: Ovo su najčešće trudničke tegobe

>>Ako planirate trudnoću ne jedite junk food! Možete roditi nedonošće

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije