24.01.2011. u 12:00

Hrvatska nije Švicarska Hrvati nisu Švicarci da bi im u urbanom okolišu smetao minaret.

Vijest da će Pula dobiti minaret doista je ohrabrujuća i na razini međuvjerskih odnosa i na općoj, ljudskoj, ako hoćete i – proeuropskoj i prozapadnoj. Dakako, mnogo više u nekadašnjim okvirima europskih i zapadnih širina, a malo manje u sklopu njihovih aktualnih uskogrudnosti, ksenofobija i antiislamizma. I upravo zbog te činjenice, tj. da je Hrvatska po nekim svojim uzusima življenja i suživota daleko ispred aktualnih politika Zapada, smeta što budući pulski minaret uopće ne sliči na minaret. Vodotoranj, izlaz za nuždu ili nedovršen dimnjak, eto na što podsjeća arhitektonsko rješenje budućeg proširenja zgrade Islamske zajednice u Puli, kojom će biti obuhvaćena i gradnja prve pulske munare.

Stječe se dojam kao da se netko srami, skriva ili da je nedostojan vlastita identiteta, pa je u duhu nekoga samozvanog modernizma odlučio predložiti takvo arhitektonsko rješenje koje minaretu nije ni slično. A stvarnost je posve drukčija. Hrvatska nije Švicarska i njezini građani nisu Švicarci da bi im u urbanom okolišu smetali minareti, koji su prva i najuočljivija vizualizacija islamskog bogoslužnog prostora. Muslimani u Hrvatskoj sastavni su dio hrvatskog društva, kojemu daju istom mjerom koliko i uzimaju, prožimaju ga svojom vjerskom specifičnošću i prepoznatljivošću, dijeleći ravnopravno sudbinu sa svima ostalima na ovim prostorima.

Dapače, taj model suživota mogao bi se preporučiti mnogim tzv. naprednijim zemljama. Zato ponavljam, vijest da će Pula dobiti minaret doista je ohrabrujuća kako na relaciji međuvjerskih odnosa tako i na onoj općoj, ljudskoj, ako hoćete i – proeuropskoj i prozapadnoj. Dakako, mnogo više u onim nekadašnjim okvirima europskih i zapadnih širina, a malo manje u sklopu njihovih aktualnih demokracija, kojima caruju različite isključivosti, nesnošljivosti i diskriminacije. Takav model suživota na ovim prostorima prepoznat je od austrougarskih vremena sve do danas i država ne samo da ga tolerira nego ga i potiče svojim zakonodavstvom i ugovornim odnosom s Islamskom zajednicom.

Minaret je, tako, u Hrvatskoj dobrodošao. Pokazalo se to najbolje na primjeru Zagrebačke džamije, koja je upravo sa svojim bijelim minaretom postala duhovno i intelektualno središte muslimana ovih prostora. Krug oko Zagrebačke džamije (Šabić, Mašović, Omerbašić, Cerić...) nije bio samo dobro uigran tim za ostvarenje muslimanskih ciljeva nego i vrhuski partner državi i društvu, ostalim vjerskim zajednicama, upravo u građenju modela suživota islama s drugima i drugih s islamom. I nikomu taj minaret nije smetao. Dapače.

Ovaj pulski, budući da je još u fazi osmišljavanja i izrade, treba “završiti”, a ne ostaviti da kao šuplja cijev stremi u nebo. Tako nedorečeno arhitektonsko rješenje u nekoga može pobuditi sumnju da muslimani u Hrvatskoj nisu bolje ni zaslužili. Što bi bio posve krivi zaključak i kriva slika odnosa na ovim prostorima, gdje minaret u svojoj iskonskoj eleganciji nikomu ne smeta. Niti ga se treba sramiti, jer je upravo on potvrda da prestanemo s vječnim samopodcjenjivanjem jer smo u mogočemu bolji od svijeta koji nas stalno želi nečemu poučavati.

Ključne riječi

Komentara 29

DU
Deleted user
19:54 24.01.2011.

Trebale bi se i neke zemlje ugledati u ovu malu balkansku zemljicu što se tiče poštovanja tuđe vjere, no trebali bi se i muslimani u većini zemalja ugledati u naše muslimane u Hrvatskoj. Baš kao što piše u podnaslovu; suživot za primjer.

I6
i63
00:17 25.01.2011.

Ne samo razvijenim zemljama zapada, nego i razvijenim zemljama gdje su muslimani u većini, prije svega njima. Aj saradite crkvu s bilo kakvim tornjem / zvonikom u Tunisu, Alžiru, Jemenu, Pakistanu, Jordanu, da vas vidim. Da su naši muslimani most prema svijetu Islama? Ne bih rekao. Naime, velika većina muslimana u svijetu i ne doživljava ove naše kao prave muslimane.

DU
dub1
13:05 24.01.2011.

moj gosp. Pavičić zašto mislite da minaret nije dobar možda ste uvjereni da sve crkve izgledaju prepoznatljivo naravno da ne, mnoge se uopće ne mogu prepoznati ni da su crkve a kamoli da su katoličke pa opet ljudi idu u njih moliti poradi sebe i Boga a valjda je i vjerskoj zajednici muslimana bitna molitva poradi sebe i Boga, a oblik je stvar trenutka i vremena forma je bitna i nije sadržej čini osnov.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?