Trodijelni dokumentarni serijal “Heroji Vukovara”; drugi dio: “Sajmište”; treća epizoda: “Supoderice”. Supoderice su dio grada koji je bio važan za obranu Sajmišta. O obrani Supoderica najprije priča kvartovska klapa boraca koji su tu zajedno odrasli, pa slijede priče boraca iz ostalih dijelova grada i zemlje. Zamisao “Sajmišta” ista je kao i u “Groblju tenkova” (prvom dijelu “Heroja Vukovara”): u deset epizoda branitelji u skupinama obilaze mjesta na kojima su ratovali.
Novost “Supoderica” je uvjerljivost i opuštenost kojom 30-ak junaka strašnih uličnih borbi priča o svojim podvizima. Redatelj i scenarist Eduard Galić i producent i scenarist Dominik Galić stvorili su remek-djelo nezaboravne autentičnosti. U “Herojima Vukovara” govore, kaže E. Galić, neki od najvećih boraca koje je hrvatski narod u svojoj povijesti imao.
Priprema za snimanje 10-dijelnog “Sajmišta” trajala je godinu dana, snimanje i montaža još oko dvije godine, razgovaralo se s više od 500 branitelja, snimljeno je 350 razgovora, neke ljude trebalo je snimati i više od pet puta (da bi se dobio kvalitetan materijal) snimanje je trajalo 100 dana, montaža 350 dana – i sve se to vidi u svakom kadru jučerašnjih “Supoderica”.
Dominik Galić objašnjava: “Tajna uspjeha vukovarskih branitelja je srce. U jednom kratkom vremenskom intervalu od nekoliko mjeseci mali broj ljudi (kada govorimo o najzaslužnijim za uspjeh vukovarskog otpora, brojka ne može prelaziti mnogo više od 500) izašao je iz svijesti inercije i ropstva, što u našim glavama prevladava stotinama godina, i srcem i nadljudskom voljom izgradio temelje naše države. Oni su preokrenuli tijek rata i okrenuli povijest na našu stranu. Nažalost, nisam siguran da smo uistinu shvatili što se tamo dogodilo i zašto se to dogodilo. Zato nam država izgleda tako kako izgleda“.
>>Nova TV i ostali bespogovorno prate Pupovčeve govorancije
Gospodin Starcevic i Pola ure kulture na HTV su posljednje oaze hrvatskog novinarstva. Bravo!