BEZ KRINKE

Pokušaj i promašaj

21.01.2009.
u 17:03

Kakav kontrast! Dok se iz Amerike širi nada u promjene, nada u nov pristup i nove politike za globalizirani svijet napaćen “pohlepom i neodgovornošću”, kako se izrazio novi američki perdsjednik Obama, u malom hrvatskom dvorištu tko zna koja po redu repriza jednog te istog, starog političkog trika. Kad naciji ne ide dobro, a nemaš nikakvih ideja, učini nešto što bi moglo političare napraviti omiljenijima u javnosti. Smanji zastupničke plaće!

Vidjeli smo to na startu trećesiječanjske vlade koja je sebi smanjila plaće 40 posto. Vidjeli smo to i kasnije, kad su se državni dužnosnici odrekli dodatka na minuli rad koji je Ustavni sud potom vratio u njihove plaće te im priskrbio popriličnu povišicu tijekom prošle godine. Sad je na stolu ponovno takva inicijativa, ovaj put saborskih zastupnika. Koliko god je nužno da državni dužnosnici dijele sudbinu onih koji su ih izabrali, koliko god je neprihvatljivo da se njihov financijski status odlijepi od stvarnosti, u ovom trenutku to u najmanju ruku – nije najvažnije. Osim što u svim prethodnim varijantama nije donijelo rezultat.

Što sad možemo očekivati? U situaciji kad bi trebalo brzo odlučiti kako se pripremiti za krizu pozornost se fokusira na plaće političara. Tema je široj javnosti svakako prepoznatljivija nego bilo kakvo analiziranje deficita, bilo proračunskog ili onog u platnoj bilanci.

No, što će političari time dobiti? Prije će to biti nova točka produbljivanja jaza između javnosti i političke elite nego iskreni i zasluženi aplauz. U Hrvatskoj je povjerenje u političare i državne institucije i bez toga opasno narušeno. Najčešće je poimanje da je svaki političar korumpiran, da nitko u državnome vrhu ne radi za opće dobro, nego samo za sebe, a nova polemika o visokim plaćama šefova države, Sabora i Vlade, saborskih zastupnika i drugih državnih dužnosnika tome će još pridonijeti.

Uostalom, ako su nesposobni ili ako su dokazano korumpirani, svaka je plaća previsoka. Takvima pripada barem politička kazna, a ne plaća. Stoga je s političkog stajališta zastupnička inicijativa o smanjivanju plaća svojevrstan politički autogol. U stručnom smislu također, jer dok još nije formuliran nikakav konkretan odgovor na ekonomsku krizu, početi od dvjestotinjak državnih plaća, čini se kao opasno pojednostavnjivanje. To će goditi uhu svakoga tko mrzi političare, ali neće riješiti problem.

Najavu o smanjivanju zastupničkih plaća sindikalist Vilim Ribić već je na prvu loptu kvalificirao kao političku demagogiju, a jučer je to i dodatno objasnio. Nije problem u dvjestotinjak plaća u Vladi i Saboru, tvrdi Ribić koji je, kao i predsjednik države Mesić koji dan prije, upro prst u menadžerske plaće koje za daleko manje odgovoran posao višestruko nadilaze plaće najviših državnih dužnosnika.

Hrvatski problem nisu, dakle, samo stršeće plaće političara, iako ih svaki malo jači direktor u plaći premašuje, nego su problem poremećeni kriteriji, podcjenjivanje vrijednosti rada u odnosu na kapital, prevelik državni aparat, neracionalan ustroj državne administracije na svim razinama i još puno toga što bi iziskivalo malo dublje i sveobuhvatnije reformske zahvate nego što je smanjivanje plaća za dvjestotinjak političara.

Hrvatska politika i bez toga pati ne samo od manjka kreativnih pojedinaca koji bi imali dobre ideje i znali put do njihove provedbe nego i od nedostatka volje da se uz izvršnu vlast formiraju jaki logistički timovi u kojima bi “kreativci” imali odgovarajuće mjesto. Uz još niže plaće u državi, još dulje ih neće biti.

Želite prijaviti greške?