Povodom Međunarodnog dana nasilja nad ženama, Udruga Roditelji u akciji (RODA) 16-dnevnom akcijom pozivaju žene da prekinu šutnju i jave se svojim pričama s poroda.
"Prekinimo šutnju" kampanja u kojoj žene šalju svoja stvarna iskustva s poroda, uključujući kršenja njihovih osnovnih prava.
"Kada su prije više od 100 godina zahtijevale svoje pravo glasa, žene nisu mogle ni predvidjeti da će im početkom 21. stoljeća njihovo pravo na porod kakav žele biti još uvijek zanijekano. Žalosno je i alarmantno što je nasilje nad tijelom žene koja rađa i djetetom koje se rađa, još uvijek društveno prihvatljivo i opravdano. A od žena se očekuje da o svojim traumama ne govore.
Zastrašivane tijekom trudnoće, stjerane u institucije, oduzete privatnosti, obrijanih intimnih dijelova tijela, izolirane od osoba koje im mogu pružiti podršku, omamljene lijekovima, bez hrane i vode, prisiljene ležati na leđima, rezane i šivane, izložene podsmijehu, emocionalnim ucjenama, patronizirajućem stavu nepoznatih osoba čija imena ne znaju, mnoge žene proživljavaju ono što bi trebao biti vrhunac njihove seksualnosti - rođenje svojega djeteta. Ono kroz što zaista prolaze je nasilje u porodu, silovanje tijekom poroda, seksualno nasilje i traumatičan porod koji ostavlja traga još dugo nakon izlaska iz rodilišta.", piše na stranicama Udruge RODA.
Žene su u prošlosti bile izložene stravičnim zlostavljanjima tijekom poroda. Bile su vezane, u lisicama, pokrivene glave, u luđačkim košuljama, pod djelovanjem opijata i sakaćenih genitalija.
Iz Udruge pozivaju sve majke da prekinu šutnju i zamijenite je snažnim krikom kakvim žene diljem svijeta rađaju i da obilježe 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama koji je dio globalne kampanje za ženska ljudska prava.
Pročitajte neke priče s poroda, a ako želite podijeliti svoju to možete učiniti na stranicama Udruge rodilista.roda.hr
Iz Udruge pozivaju sve majke da prekinu šutnju i zamijenite je snažnim krikom kakvim žene diljem svijeta rađaju i da obilježe 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama koji je dio globalne kampanje za ženska ljudska prava.
>>Ako planirate trudnoću ne jedite junk food! Možete roditi nedonošće
>>'Želim postati najbolja mama na svijetu'
Sve ovo na što upozorava ovaj članak istina je, i to strašna istina o ponižavanju i vrlo često i nasilju kojem su izložene žene pri porođaju u našim bolnicama. Sam sam tome svjedok. Odnos med. sestara koje rade na tim odjelima krajnje je ponižavajući i nehuman, žene se tretira kao stoku, nerijetko im se obraćaju sa "ti" i viču na njih ako preglasno stenju u bolovima ili su veće težine od prosječne, ne daju im da hodaju, moraju ležati u položaju koji im je zapovjeđen bez ikakvog objašnjenja zašto, ne dobivaju vodu, a na samom početku prolaze brijanje intimnih dijelova tijela plus klistir. Kasnije, nakon porođaja, s takvim ponašanjem se nastavlja, a žene, sretne što su rodile i što uskoro idu kući, šute i nastoje što prije zaboraviti pakao u koji se pretvorilo iskustvo koje je trebalo biti jedno od najljepših u njihovom životu. Da stvar bude gora, neposredno nakon tog traumatičnog iskustva ženama koje su Rh negativne i koje bi trebale dobiti lijek Rogam jer su rodile Rh pozitivno dijete (da ne bi imale problema u idućoj trudnoći) med. sestre dolaze i postavljaju pitanje "Želite li imati još djece?" kako bi, u slučaju negativnog odgovora, imale razlog da im ne daju taj lijek. Osobno sam čuo žene kako, izmrcvarene, odgovaraju da im ne pada ni na kraj pameti imati još djece. A lijek se mora primiti u roku od 72 sata nakon porođaja, jer nakon toga više od njega nema koristi i žene ostaju trajno senzibilizirane. No gorka je činjenica o kojoj svi šute, pa i ovaj članak, da se takvom ponašanju med. sestara i liječnika ne treba čuditi kad znamo da se samo malo dalje u toj istoj bolnici rade pobačaji i da ih rade ti isti ljudi koji obavljaju i pobačaje. I zapitao bih svaku onu osobu koja podržava pobačaj bi li voljela da je porodi osoba koja je tog jutra, samo koji sat ranije, ubila pobačajem dvoje, troje, petero djece. Takav loš odnos prema pacijentima nisam vidio nigdje drugdje, ni na kojem drugom bolničkom odjelu, već samo na odjelu za porođaje. To nije i ne može biti slučajno.