26.10.2013. u 12:00

Vrijedi li korist na lokalnoj razini žrtvovati u korist mogućeg dobitka na nacionalnoj razini?

Sredinom srpnja gradonačelnik Karlobaga Ivan Tomljenović Mima priveden je zbog sumnji da je počinio teško koruptivno djelo, protupravno dodijelivši tvrtki svoje supruge posao vrijedan više stotina tisuća kuna. Vrlo brzo Tomljenović je podnio ostavku i predstavio je kao čin političke odgovornosti iako se također radilo i o uvjetu za puštanje iz pritvora.

Ipak, nekoliko mjeseci poslije, kad su organizirani novi izbori, . Da bi ta političko-pravosudna groteska bila potpuna, tek nekoliko dana nakon što se vratio u gradonačelničku fotelju opet je uhićen, ovaj put zbog sumnji na kazneno djelo zloporabe položaja.

No, treba li podrška birača biti apsolutna mjera legitimiteta političkog djelovanja? Ovo je pitanje osobito aktualno nakon prošlotjednih uhićenja Zdravka Livakovića i Milivoja Mikulića, nekoć najbližih suradnika bivšeg ministra prometa Božidara Kalmete. Njih dvojicu sumnjiči se da su sudjelovali u organiziranoj kampanji izvlačenja novca iz nacionalnih cestarskih poduzeća, u sklopu čega su deseci milijuna kuna novca poreznih obveznika završili u džepovima još nepoznatih pojedinaca. Istraga bi se uskoro mogla okrenuti prema Kalmeti. To se u javnosti već dugo i najavljuje, no usprkos svim tim najavama, Božidar Kalmeta prije nekoliko mjeseci opet je, i to vrlo uvjerljivo, izabran za gradonačelnika Zadra.

Kako bi se HDZ trebao pozicionirati prema tome? Božidar Kalmeta u ovom je trenutku, barem što se percepcije tiče, najozbiljniji problem predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka. Karamarko je na čelo stranke došao uz Kalmetinu podršku, no evidentno je da je Zadranina teško uklopiti u Karamarkov novi koncept “novog katarzičnog HDZ-a”, očišćenog od grijeha i grešnika Sanaderove ere. Postupci protiv Livakovića i Mikulića tu će situaciju dodatno otežati jer čak i da Kalmeta ne bude formalno optužen, brojni birači neće povjerovati u to da nije znao što mu rade najbliži suradnik, isto kao što nisu vjerovali da nije znao kako njegov vozač od građevinskih poduzetnika iznuđuje novac u zamjenu za poslove na obnovi državnih cesta.

<a data-cke-saved-href="\" href="\&quot;Sudeći" po="" rezultatima="" izbora,="" birači="" brzo="" zaboravljaju="" afere\"="" target="\&quot;_self\&quot;">No, s druge strane, bilo kakva stranačka sankcija protiv Kalmete značila bi i izravnu negaciju volje stranačkih članova koji su ga kandidirali i birača koji su ga izabrali na poziciju tamošnjeg gradonačelnika. Vrijedi li korist na lokalnoj razini žrtvovati u korist mogućeg dobitka na nacionalnoj razini? U vrijeme kad kosturi političke korupcije nezaustavljivo ispadaju iz partijskih ormara, s tim teškim pitanjem čelnici stranaka bit će sve češće suočeni. I to ne samo HDZ. Usprkos svim panegiricima o političkoj odgovornosti, HNS je podržao kandidaturu nepravomoćno osuđenog Andra Vlahušića za dubrovačkog gradonačelnika, a SDP, nakon neuspjeha svog kandidata, poletio u koaliciju s njim. Što li će u slučaju Kalmeta odlučiti HDZ? Nebitno. Vrijeme radi za njih. Pričekaju li dovoljno dugo, odluku će umjesto njih donijeti USKOK.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?