Prilozima, reportažama i brojnim istraživanjima reporteri informativnog magazina “Provjereno” Nove TV u sedam sezona prikazivanja pomaknuli su granice istraživačkog novinarstva.
Zahvaljujući predanom radu urednice Ivane Paradžiković i njezina novinarskog tima u kojem su Mato Barišić, Danka Derifaj, Ema Branica, Maja Medaković, Josipa Pletikosić i Domagoj Mikić, ova emisija razotkrila je brojne afere čiji su sudionici kasnije završili i iza rešetaka. Donijeli su šokantne životne ispovijesti, rasvijetlili seksualne skandale... Često su zato novinari “Provjerenog” ucjenjivani i prijetili su im brojni moćnici želeći ih ušutkati, ali istina je ovoj ekipi na prvome mjestu i ništa ih ne može zastrašiti.
Potičemo institucije da čuju i vide
Uoči emitiranja 300. emisije ekipa “Provjerenog” podijelila je s nama u kakvim su se opasnim situacijama nalazili, tko im je prijetio, čije su živote promijenili...
– Pratili smo priču osumnjičenog pedofila koji je pobjegao iz BiH i slobodno živio i radio u Hrvatskoj. Senad Mustedanagić osuđen je na 16 godina zatvora. Tada smo upozoravali na činjenicu da Hrvatska nema registar pedofila. Nedugo nakon priloga registar je utemeljen – prisjetila se Ivana Paradžiković jedne od priča, a takvih primjera ima još. Zahvaljujući priči u “Provjerenom” spriječeno je izručenje Turkinje Bašak Šahin Duman koja je u Turskoj optužena da je teroristica.
– Hrvatski je ministar pravosuđa zbog naših pritisaka odbio izručiti Bašak Turskoj zbog toga što bi joj tamo bila narušena temeljna ljudska prava – ponosno kaže Ivana.
Pozitivnih primjera ima još pa se tako nadzor poticaja za životinje postrožio nakon priloga o vlasniku koji je nesavjesno držao konje, na koje je inače dobivao poticaje. Ova emisija pomogla je i da se osoba koju je 20-ak građana optuživalo da ih kamatari - smjesti u pritvor. Protiv njega je podignuta optužnica po 14 točaka.
– Gorko-sladak je to osjećaj, spoznaja da se takve nepravde uopće događaju. Svakodnevno. Ali, istodobno, činjenica je da ih mi možemo promijeniti. Institucije se često ogluše na kršenja prava i zakona, ali kada ih mi potaknemo - ipak se pokrenu. Nama je to u glavi svakoga dana kad dolazimo na posao – kaže Paradžiković. Motivacije za daljnje razotkrivanje nepravde ovom timu ne nedostaje iako se gotovo svakodnevno suočavaju s prijetnjama.
Gledatelji su dio redakcije
– Trudim se ne pamtiti prijetnje i neugodne trenutke, već se koncentrirati na smisao onoga što radim. Takav je posao, kada razotkrijete ‘negativca’, već ste unaprijed spremni na negodovanje. Bilo ih je dosta, ipak, onih najozbiljnijih u manjem broju. Radikalne prijetnje, poput prijetnji smrću, prijavili smo policiji. Sve to ide u ‘rok službe’ kako se kaže – priča novinarka Danka Derifaj o svojim iskustvima s prijetnjama.
Tijekom sedam sezona ovaj informativni magazin obradio je 1020 tema, prešli su više od 300 tisuća km, istražili 75 fenomena i promijenili životne sudbine 350 ljudi. Od velike pomoći u istraživanju im je i Facebook na kojem imaju 146 tisuća članova.
– Nerijetko priče u emisiji budu baš te koje smo dobili putem Facebooka. Komunikacija s gledateljima vrlo nam je važna. Dobijemo povratnu reakciju o temama i tome što se njima sviđa. Uvažavamo kritike, ponosimo se pohvalama. Oni su kao član naše redakcije – zadovoljno će urednica.
>> Novinarkom sam odlučila postati 1991. vidjevši suze u očima djeda dok gleda vijesti