Sezona berbe grožđa za mnoge je ljubitelje vina najuzbudljiviji dio godine. Kombinacija rada i druženja uz pokoju kapljicu većini njih predstavlja savršen aktivan odmor. U ovakvom načinu relaksacije sve više uživaju i brojne domaće zvijezde kojima nije problem zasukati rukave i brati grozd po grozd. I dok neki od njih vino rade iz vlastitog gušta i za potrebe kućnih druženja, ima i onih čija su vina poznata ne samo u Hrvatskoj nego i u regiji.
Ovih dana u berbu se uputio i legendarni Željko Bebek. Bivši član Bijelog dugmeta sa suprugom Ružicom i prijateljima ubirao je plodove loze u mjestu Hrastovec u Sloveniji. Pratiteljima se javio iz vinograda, a uz fotografije je objavio i prigodne stihove svoje pjesme "Gdje sam bio, s kim sam pio" i oduševio brojne obožavatelje s kojima trenutno zbog pandemije koronavirusa i nedostatka nastupa komunicira isključivo putem društvenih mreže. Vino već godinama proizvodi po tradicionalnom receptu, a napravi ga u prosjeku između 150 i 200 litara. I on i supruga ljubitelji su crnog vina pa najčešće rade vranac, cabernet sauvignon i plavac. Vino ne prodaje, već ga radi zbog sebe, a dio pokloni prijateljima i rodbini. - Razlika između nas i svjetskih imena koja rade vina je u tome što ga mi radimo za sebe, da ga Ružica i ja možemo piti cijele godine i častiti prijatelje na zabavama. U proizvodnji vina je najvažnije da ga radiš s ljubavlju i da ne petljaš s kemijom. Nije nas nitko podučavao, a radimo ga po starinskoj recepturi - kazao je 74-godišnji Bebek koji nema vlastiti vinograd, a on mu, ističe, i ne treba jer se u ovim godinama ne misli baviti vinogradarstvom kao ozbiljnim poslom.
Korak dalje otišao je njegov glazbeni kolega Dražen Zečić koji u Kutjevu ima mali vinograd s 5000 čokota. Za razliku od Bebeka koji preferira crno vino, Zečić je zaljubljen u bijelo vino, a svoj traminac proizvodi samo za obitelj i uski krug prijatelja.
S druge strane, njegovi glazbeni kolege Miroslav Škoro, Petar Grašo, ali i bivši nogometaš Igor Štimac svoju ljubav prema vinu pretvorili su u biznis. Miroslav Škoro prvi je vinograd sa 6000 trsova kupio 2015. godine iznad Mitrovca pokraj Kutjeva, no jedan vinograd nije mu bio dovoljan pa je sredinom 2017. kupio još jedan, u obližnjem mjestu Vetovo. U podrumu poznate kutjevačke vinarske obitelji Adžić proizvodi isključivo graševinu za koju je već na samom početku nagrađen. Na festivalu vina u Kutjevu 2015. godine Škorino je vino osvojilo šampionsku titulu i ubrzo se izborilo za svoje mjesto na tržištu.
- Meni proizvodnja vina nije primarna djelatnost i ja se uvijek rukovodim činjenicom da nisam ni kupio vinograd zbog toga da bih na njemu zaradio ne znam kakve novce. Ja sam to kupio iz gušta tako da sam u tom smislu blagoslovljen - izjavio je uoči prošlogodišnje berbe Miroslav Škoro dodajući u šali kako količinu koju on napravi "jedna ozbiljnija ekipa može popiti za godinu dana".
Nakon gotovo tri desetljeća na glazbenoj sceni Petar Grašo odlučio se okušati i na vinskoj sceni. Pomalo tajanstveno posvetio se proizvodnji vina s vlastitim potpisom. Pjenušac Grašo prvotno je predstavljen krajem prošle godine u Sloveniji gdje je limitirana serija puštena u prodaju uoči njegova koncerta u ljubljanskoj Areni. Početkom godine ovaj je istinski vinoljubac svoje vino predstavio i u poznatom opatijskom restoranu Bevanda te tom prilikom najavio kako želi da ljudi cijene njegov proizvod za koji ima velike planove.
I bivši nogometaš Igor Štimac okušao se u vinskom biznisu s braćom Damirom i Mihovilom. Štimčevi su još prije deset godina odlučili nastaviti tradiciju pradjeda Mihovila Mije Popicha zvanog Rizman koji je uzgajao lozu i pravio vino pored Opuzena. Njemu u čast osnovali su vinariju Rizman, a u pomoć u pravljenju vina koje je danas nadaleko poznato tada im je pritekao i poznati brazilski enolog Dirceu Vianna Junior.
I ovaj primjer pokazuje da se svi razumiju u poljoprivredu.