S Ivanom Dragičević novinarkom i urednicom u vanjskopolitičkoj redakciji HRT-a sastajemo se kod hotela Porin u zagrebačkom naselju Dugave u kojem su smješteni azilanti iz Somalije, Sirije, Afganistana...
Na tom istom mjestu krajem studenog Ivana i njen kolega, dizajner Dinko Cepak snimili su prve kadrove dokumentarca “Hotel Europa” koji će 11. ožujka biti prikazan na HTV1 kao dio HRT-ovog projekta ANIMA.
Prazno i tužno
Dokumentarac prati Ivanin i Dinkov put do otoka Lampeduse, prve granične točke Europske Unije gdje utočište traže tisuće ilegalnih imigranata s Bliskog istoka i Afrike.
– Na Lampedusu smo došli krajem studenog i slika koju smo zatekli podsjećala je na hrvatske otoke zimi - prazno i sjetno. Tri dana smo na Siciliji čekali trajekt koji zbog lošeg vremena nikako nije isplovljavao – priča nam Ivana. Ono po čemu se Lampedusa ipak razlikuje od naših otoka je prihvatni centar za imigrante.
– Dok smo mi bili na otoku u centru je bilo samo 36 ljudi, mjesec dana kasnije na južnoj obali Sicilije spašeno je 1200 ljudi. Takve situacije ondje su svakodnevnica i nema čovjeka na Lampedusi koji izbjeglima nije dao jesti, ili im pomogao na bilo koji način. Otočani su bijesni na Europu i Italiju jer se osjećaju zaboravljeno. Ovo je pitanje globalno, ključno za Europu danas. Lampedusa je prva, ne i posljednja postaja za ljude koji traže bolji život u sanjanoj Europi – objašnjava novinarka.
Ivanin i Dinkov put mogao se pratiti i preko društvenih mreža i bloga. Pionirski je to pothvat za HRT, da se tema prikaže na novi i drugačiji način. Ivana nam objašnjava koncept ANIME.
– ANIMA je zamišljena kao “krov” pod kojim bi svatko od HRT-ovih novinara mogao pričati neke ljudske priče. Kako anima znači duša krenuli smo “u potragu za ljudskim dušama”, s konceptom rada koji je na neki način - osoban.
Preko društvenih mreža, weba i dokumentarca, htjeli smo pokazati da uvijek i iza priče postoje ljudi, te da publika može pratiti cijeli proces rada.
Sam dokumentarac i jest priča o ljudima. Pri tom ne mislim samo na imigrante ovdje u hotelu Porin ili na Lampedusi, nego na sve one koje smo sreli putem od humanitaraca, spasilaca, Frontexa, MUP-a... Htjeli smo pokazati da još uvijek postoje ljudi koji s drugima, ma koliko nam se oni čine drugačiji, postupaju kao s ljudima i pomažu im – kaže Dragičević.
Puno je elemenata koji su potakli autorski dvojac baš na ovu priču, ali neke valja izdvojiti.
Veza Hvara i Lampeduse
– Prije svega su to tragedije koju su se na Lampedusi dogodile u listopadu kada je poginulo 400 ljudi. Istovremeno od srpnja smo dio Europske unije, naši ministri sada sudjeluju ravnopravno u svim sferama odlučivanja, a mi smo granična zemlja Unije poput Italije, Grčke i imigracija nam postaje prioritet – kaže Ivana.
Ivana i Dinko put “Hotela Europa” završavaju na Hvaru. Kakve veze ima Hvar s Lampedusom pitamo se?
– Postoji povijesna veza Lampeduse i Starigrada na prijelazu 19. na 20. stoljeće ribari su s Hvara tragom srdele došli do Lampeduse i tamo s Lampedužanima lovili ribu. To je i ta poveznica s Mediteranom koji nas veže sa svijetom, a problemi su nam isti od ribarstva, života na otoku, migracija.
Cijela poanta ove priče, ovog dokumetarca je traganje za ljudskošću i jesmo li mi kao društvo spremni prihvatiti druge i drugačije.