U Hollywoodu se često događa da istodobno na istu temu budu snimljena dva filma koji se onda "tuku" na kino-blagajnama. Na primjer, dva filma o životu Trumana Capotea, dva filma o udaru asteroida u Zemlju, zamalo se dogodilo da dobijemo i dva filma o Aleksandru Velikom... Takav slučaj dogodio se i 2008. godine kad su istodobno snimljena dva neovisna filma na potpuno istu temu: čikaška diskografska kuća Chess Records i rađanje električnog bluesa i rock'n'rolla.
Jedan od ta dva filma, "Cadillac Records", lakše je našao put do distributera i bio je prikazan široj publici, ali bez nekog naročitog odjeka. Ni velika glumačka imena (Adrien Brody kao Leonard Chess, Beyonce Knowles kao Etta James, Jeffrey Wright kao Muddy Waters, Mos Def kao Chuck Berry...) nisu privukla dovoljno publike da bi se film, i pored ne pretjeranog budžeta (oko 12 milijuna dolara) isplatio.
Kritičari su prema filmu "Cadillac Records" uglavnom bili blagonakloni, ali su isticali da je scenaristica i redateljica Darnell Martin jednostavno zagrizla prevelik zalogaj. Sat i pol vremena nije bilo dovoljno da se ispriča sve o dva desetljeća djelovanja legendarnog Chessa, korijena iz kojeg je izrasla većina popularne glazbe danas, i film je pomalo zlobno proglašavan "devedesetominutnim foršpanom za jednu dobru TV seriju od šest do sedam sati". Ono što je izvuklo film, bila je izvrsna glazbena podloga; glumci su sami izvodili klasični blues, a starom pjesmom Ette James "At Last" Beyonce je postigla takav hit da ju je na zahtjev Baracka Obame uživo otpjevala na njegovu inauguracijskom balu, i bila je to pjesma na koju su Barack i Michelle Obama prvi put zaplesali kao predsjednik i prva dama SAD-a.
U kinima je "Cadillac Records" zaradio oko dvije trećine svojeg budžeta, ali se prodajom na DVD-u ipak isplatio i čak nešto sitno i zaradio. Nije loše za film u kojem je priča bila toliko sažeta da je ispalo da je samo Leonard Chess, a ne i njegov brat Phil, upravljao kućom Chess Records, a zbog nedostatka prostora nisu se pojavili brojni važni izvođači kao što je Bo Diddley.
A upravo po velikom hitu Boa Diddleyja nazvan je drugi film, "Who Do You Love", koji je svojim novcem financirao bogati trgovac nekretnina Jonathan Mitchell, veliki zaljubljenik u blues. No, kao što je u filmu Darnell Martin "ispao" Bo Diddley, tako u filmu koji je režirao Jerry Zaks (broadwayski redatelj mjuzikala, peterostruki osvajač nagrade Tony) nigdje nema npr. Howlin' Wolfa.
Leonarda Chessa igra Alessandro Nivola ("Jurski park 3", "Coco Chanel"), Phila Chessa Jon Abrahams, a Muddyja Watersa britanski glumac David Oyelowo ("Špijuni"). Leonardov sin Marshall Chess bio je savjetnik u oba filma, i kaže da su oba dobra, ali je svaki od njih dosta slobodno interpretirao privatne živote nekih likova. U svakom slučaju, "Cadillac Records" dospio je u kina, a "Who Do You Love" bio je prikazan tek na nekoliko festivala. Prema nekim naznakama, mogao bi čak ove godine biti konačno pušten u kina, barem u Europi, pa publika koja je vidjela "Cadillac Records" na DVD-u (koji je kod nas i kina zaobišao) može usporediti dvije verzije iste priče.