Beogradsko dramsko pozorište objavilo je tužnu vijest o smrti istaknutog člana svog ansambla, Srđana Dedića, koji je preminuo 14. siječnja u 70. godini života. Dedić je ostavio neizbrisiv trag u srpskoj kazališnoj umjetnosti kao izniman glumac koji je posebno blistao u kazališnim predstavama.
Rođen 27. ožujka 1955. godine u Beogradu, Srđan Dedić je svoju glumačku naobrazbu stekao na Umjetničkoj akademiji u Beogradu, u klasi cijenjene profesorice Ognjenke Milićević. Svoje prve korake u profesionalnom kazalištu napravio je u Narodnom pozorištu i Pozorištu "Boško Buha", prije nego što je 1977. godine započeo svoju dugogodišnju suradnju s Beogradskim dramskim pozorištem, čiji je stalni član postao 1981. godine.
Tijekom svoje bogate karijere, Dedić je ostvario četrdesetak uloga u kazališnim predstavama, među kojima se posebno ističu "Apolon iz Belaka", "Sabirni centar", "Ivona Knjeginja Burgundska", "Amadeus", "Let iznad kukavičjeg gnezda" i "Arsenik i stare čipke".
Posljednjih petnaest godina svoje karijere, Dedić je pokazao punu zrelost svog glumačkog umijeća, ostvarivši neke od svojih najupečatljivijih uloga. Posebno se istaknuo u predstavama "Moj sin samo malo sporije hoda", "Moj deda je aut" i "Kad su cvetale tikve", za koju je 2014. godine osvojio Godišnju nagradu Beogradskog dramskog pozorišta za ulogu Andre.
Iako prvenstveno kazališni glumac, Dedić je ostavio značajan trag i na malim ekranima. Posebno se istaknuo u kultnoj seriji "Povratak otpisanih", gdje je tumačio ulogu Cakija, člana ilegalnog pokreta otpora, i svojom izvanrednom interpretacijom osvojio srca publike i kritike. Televizijska publika pamtit će ga i po ulogama u serijama "Svetozar Marković", "Porodično blago", "Pozorište u kući" i "Dimitrije Tucović".
Posebno je važno istaknuti Dedićevu sposobnost da i najmanju ulogu učini nezaboravnom. Bio je poznat kao veliki majstor epizoda, koje je uvijek interpretirao s iznimnom preciznošću i bez pretjerivanja, unoseći u svaki lik jedinstvenu notu bilo duhovitosti ili emotivnosti.
Srđan Dedić ostat će upamćen kao svestran glumac koji je svojim predanim radom i talentom obogatio srpsku kulturu. Njegovo majstorstvo u kreiranju različitih karaktera, posebno u epizodnim ulogama, postavilo je visoke standarde u glumačkoj profesiji. Njegova smrt predstavlja veliki gubitak za kazališnu umjetnost na području cijele regije.
VIDEO: Nakon pobjede Zorana Milanovića na mrežama svi pišu o Josipi Lisac: Što mislite, tko bi trebao pjevati himnu ovaj put?
U redakciji je poznat to nije sporno...