Aleksandar Stanković na službenoj Facebook stranici svoje emisije "Nedjeljom u 2" najavio je prvog gosta u 2024. godini. "Živimo u vremenima najveće svjetske krize nakon 2.svjetskog rata. Ugrożen nam je opstanak na ovim prostorima i ako ne želimo nestati morat ćemo ulaziti u danas nezamislive saveze s drugima." To su riječi našeg nedjeljnog gosta "usput" i teologa, rock kritičara... - napisao je Stanković ne otkrivajući ime gosta.
Na HRT-ovim stranicama piše kako mu je gost episkop pakračko-slavonski Jovan Ćulibrk te će u emisiji govoriti o značenju Božića, životu Hrvata i Srba u pakračkom kraju, krizi kršćanstva te o tome zašto ga neki u pravoslavnoj crkvi doživljavaju kao disidenta. Episkop Jovan zasigurno će biti zanimljiv gost jer episkop je monah i mistik, roker i padobranac, nekadašnji zagrebački i jeruzalemski student...
- Ja sam iz Bosanske Gradiške i meni je cijeli život bio vezan ili uz Zagreb ili uz Beograd. Zato što se odrastalo na raskrsnici, imate autocestu i vlak u Okučanima. Životna pitanja rješavali smo u Banjoj Luci, Zagrebu, Beogradu ili Ljubljani. Češće u Ljubljani nego u Sarajevu, s kojim smo imali vrlo malo veze iako smo bili iz BiH. - ispričao je u intervju koji je prije nekoliko godina dao za Večernji list. Govorio je tada i o pisanju o alternativnoj i rock-glazbi s kraja 80-ih.
- Djelomično pisao, a djelomično sudjelovao. Više sam pisao u beogradskom Ritmu kad je počeo izlaziti, koji je bio glasilo posljednje četvrtine 80-ih. Sudjelovao sam u onome što se danas zove makedonska glazbena scena, gdje je najpoznatija Anastasia - rekao je tada episkop Jovan. Odgovorio je i na pitanje kada je osjetio svećenički poziv.
- To je duboko bilo povezano s onim što sam radio upravo s Anastasijom i oko nje. Ideja je bila napraviti spoj u kojemu pop-kultura i predanjska kultura, kojom smo formirani i nosimo je naslijeđem, ne budu suprotstavljene, nego da se nađe sinteza. Tu nam je Andrej Tarkovski bio veliki uzor. Pokušavali smo u glazbi i u umjetnosti napraviti ono što je Tarkovski napravio sa svojim filmovima. Napraviti most između predanja i suvremenog izraza. Za razliku od kršćanskog rocka, koji je meni nasilan i neprirodan, jer sve spaja mehanički - ispričao je tada.
VIDEO Maja Šuput otkrila kako ju Bloom zove: "Drugima je simpatično, a meni je malo čudno"
Zar opet moramo govoriti o nekim ugroženostima u državi "Na ovim prostorima". Koja je to država i gdje se nalazi ta država "Na ovim prostorima". Nikada, ama baš nikada nitko još u povijesti svemira nikada nije istaknuo o kakvim se to prostorima radi i tko pripada toj državi "Na ovim prostorima". Na koga se odnose ti prostori. Tko će u povijesti biti prvi da to malo pojasni i prosvjetli nas neprosvijetljene. Dakle, pitanje glasi: Što su to "ovi prostori"?