Kontroverzni doktor Mehmet Oz (61) nedavno je objavio da ulazi u političku utrku za republikanskog zastupnika Pennsylvanije u američkom Senatu, koja bi mogla postati jednom od najkonkurentnijih na izborima za Kongres sljedeće godine. Oz je gledateljima diljem svijeta poznat po svojem talk showu koji se emitira od 2009. godine, a u kojem je često znao šokirati javnost prikazujući raspadanje pluća ili trulu jetru. Oz se tako pridružio pozamašnoj listi brojnih poznatih osoba koje su svoje glumačke, pjevačke ili televizijske karijere zamijenile onom političkom.
Najpoznatiji među njima je Ronald Reagan, 40. američki predsjednik, koji je prije političke karijere glumio u dvadesetak hollywoodskih filmova. Tijekom 30-ih i 40-ih godina prošlog stoljeća Reagan je bio vatreni pristaša predsjednika Roosevelta, Demokratske stranke i New Deala. Prema nekim izvorima, u Hollywoodu su njegovi stavovi postali još više lijevo orijentirani te je koketirao s komunizmom, a navodno je čak kraće vrijeme bio član KPSAD-a. Početkom šezdesetih godina prešao je iz Demokratske u Republikansku stranku i 1966. godine pobijedio na izborima za guvernera Kalifornije s konzervativnim gospodarskim i socijalnim programom. Reagan je na predsjedničkim izborima 1980. godine uvjerljivo pobijedio demokratskog predsjednika Jimmyja Cartera, koji se borio za svoj drugi mandat. Godine 1984. još je jednom uvjerljivo pobijedio na predsjedničkim izborima, porazivši Carterova potpredsjednika Waltera Mondalea. Osvojio je većinu glasova u 49 od 50 američkih saveznih država i gotovo 60% svih glasova birača.
Donald Trump (75) bio je 45. američki predsjednik, a prije političke karijere taj je uspješni poduzetnik izgradio brojne luksuzne hotele, igračnice, nebodere i golf-igrališta te je trgovao nekretninama na Manhattanu. Od 1996. do 2015. godine bio je vlasnik natjecanja u ljepoti, poput izbora za Miss SAD-a i Miss Universe. Svoje ime koristio je u imenima svojih proizvoda, građevina i medija. Slavu je stekao vođenjem televizijskog natjecanja "Pripravnik" na NBC-u.
Arnold Schwarzenegger (74) jedan je od najpoznatijih akcijskih glumca svih vremena, a punih je osam godina, od 2003. do 2011., bio guverner Kalifornije. Kao republikanac, bio je prvi put izabran 7. listopada 2003. godine za vrijeme opoziva izbora tadašnjeg guvernera Graya Davisa. Na dvije izborne kampanje potrošio je 25 milijuna dolara vlastitog novca. Kaliforniju je nakon vraćanja u glumačke vode ostavio s utrostručenim deficitom od 28 milijardi dolara i s potporom javnosti od samo 22 posto. Njegovi protivnici kritizirali su fokus politike koji se temeljio na klimatskim promjenama umjesto da je veću pozornost dao ekonomskim prilikama u državi.
Političku karijeru ostvario je i legendarni Clint Eastwood (91), koji je 1986. postao gradonačelnik kalifornijskog grada Carmel-by-the-Sea. Grad ima oko 4.000 stanovnika i vrlo je bogat. Većina stanovnika su umjetnici. Kad je Eastwood pobijedio na izborima, tadašnji predsjednik Ronald Reagan nazvao ga je i šaljivo ga upitao: "Što glumac koji je jednom nastupao s majmunom u filmu radi u politici?" Aludirao je na Eastwoodov film "Čovjek iz San Fernanda", a Reagan je i sam snimio film s jednim majmunom "Bedtime for Bonzo".
Wyclef Jean (52) svjetski je poznati reper, a slavu je stekao kao član grupe Fugees. Rođen je na Haitiju, odakle je s obitelji emigrirao u SAD kada mu je bilo devet godina. U kolovozu 2010. objavio je kako će se kandidirati na izborima za predsjednika Haitija, no nije udovoljio uvjetu prema kojem je pet godina prije kandidature trebao živjeti na Haitiju. Stoga od njegove kandidature nije bilo ništa. Posvetio se humanitarnom radu i pomogao žrtvama katastrofalnog potresa u svojoj domovini.
Sonny Bono bio je slavni američki glazbenik, kasnije i glumac, a poznat je i kao bivši suprug Cher, s kojom je imao i nekoliko hitova. Bono je u politiku ušao nakon vlastitog lošeg iskustva s lokalnom upravom u Palm Springsu, gdje je on htio otvoriti restoran. Nakon toga kandidirao se za gradonačelnika Palm Springsa kao kandidat republikanaca. Pobijedio je i bio gradonačelnik 1988. – 1992.
Kontroverzni TV voditelj Jerry Springer (77) oduvijek je koketirao s politikom. Početkom sedamdesetih kandidirao se za Kongres, radio je nakon toga u gradskome vijeću Cincinnatija, a bio je i gradonačelnik tog grada. Početkom osamdesetih kandidirao se za guvernera Ohija, a dvadeset godina poslije izjavio je da želi biti senator u Kongresu.
Cynthia Nixon (55), publici poznata kao Miranda iz franšize 'Seks i grad', prije tri godine najavila je svoju kandidaturu za guvernerku države New York. Glumica je bila protukandidatkinja dotadašnjeg guvernera i kolege iz Demokratske stranke Andrewa Cuoma, no nije uspjela.
Posljednjih godina i u Hrvatskoj sve više glazbenika i glumaca postalo je aktivno u politici. Zastupnici u Saboru su glumci Urša Raukar-Gamulin i Vili Matula s liste Možemo!, a glazbenici Miroslav Škoro i Davor Dretar-Drele bili su na listi Domovinskog pokreta. Malo je nedostajalo da na listi Možemo! u saboru vidimo i Milu Kekina, koji je dobio veliki broj preferencijalnih glasova, no na kraju je svoje mjesto ipak prepustio Radi Borić.
VIDEO Pogledajte najbolje trenutke s dodjele Večernjakove ruže
mile, vili, urša zrače ljepotom..što vanjskom, što unutarnjom..jelte