Večeras će se na prvom Prvom programu u udarnom terminu Hrvatska radiotelevizija (HRT-HTV1) od 21 sat premijerno prikazati serija „General“, biografska ratna drama Antuna Vrdoljaka o životnom putu hrvatskog generala Ante Gotovine.
Ova serija od osam epizoda snimana je istodobno s filmom koji je pretpremijerno prikazan u hrvatskim kinima simbolično na Dan domovinske zahvalnosti, a u njemu su uloge ostvarili Goran Višnjić, Nataša Janjić, Olga Pakalović, Iva Kraljević, Mustafa Nadarević, Goran Navojec, Borko Perić, Tarik Filipović, Boris Svrtan, Ivo Gregurević, Rene Bitorajac i Robert Budak.
Za fotografije je zaslužan Vjekoslav Vrdoljak, a montažu Alfred Kolombo.
Odabir glazbe pripao je Siniši Leopoldu.
Prvi prizori serije vezani su za sudnicu Međunarodnog kaznenog suda u Hagu, odnosno za izricanje presude Anti Gotovini (kao i Mladenu Markaču i Ivanu Čermaku), 15. travnja 2011. godine. Slušajući presudu i obrazloženje optužnice da je kriv za teška djela, kojim ga terete, Ante pokušava doprijeti do prvog izvora svoga sjećanja o majci Ani koja ga je kao četverogodišnjaka zaštitila od mine u blizini obiteljske kuće gdje se lomio kamen i pritom nažalost poginula. Djetinjstvo je proveo u prelijepom Kornatskom okruženju, u prijateljstvu s vršnjakom Srećkom, maštajući kako će jednoga dana upoznati cijeli svijet. Sa sedamnaest godina ukrcava se, kao mornar, na teretni prekooceanski brod, gdje će donijeti odluku da se pridruži Legiji Stranaca.
Kao pripadnik Legije proći će svašta - od drastičnog vojničkog drila do raznih lokalnih ratišta; kroz diverzantsku izobrazbu dogurat će do visokog dočasničkog čina. U jednoj akciji u Africi Ante biva teško ranjen što je isključilo mogućnost daljnje diverzantske službe te prihvaća ponudu da služi kao francuski instruktor južnoameričkih službi za borbu protiv krijumčarenja kokaina.
U Kolumbiji upoznaje svoju veliku ljubav, mladu i pomalo razmaženu kćer iz bogate obitelji španjolskoga podrijetla. Ta veza je bogata ljubavlju i ljubomorom, a završava brakom i rođenjem kćeri Ximene. Tijekom jednog boravka u Argentini upoznaje trojicu iseljenika od kojih doznaje da je u Hrvatskoj počeo rat, a kad na televiziji vidi strašne slike razaranja Dubrovnika, odlučuje se na bolan rastanak od žene i kćeri te odlazi nazad u domovinu kako bi bio na raspolaganju svojim vojničkim i ratnim iskustvom.
Ante uočava da je stanje obrane veoma teško. Istina, puno je dragovoljaca, ali su neobučeni, a naoružanja gotovo i nema. Na Sljemenu organizira obuku dragovoljaca, pod geslom: "Više znoja, manje krvi". Uskoro upoznaje generala Janka Bobetka s kojim će ga povezati iskreno prijateljstvo i duboko poštovanje. Zajedno će se suprotstaviti paklenom velikosrpskom naumu da se Hrvatska presječe na dva dijela (Virovitica-Karlovac-Karlobag). Ante vodi manju jedinicu diverzanata koja ima zadatak onemogućiti prodor tenkova i tako kupovati vrijeme dok se hrvatska vojska ne naoruža.
U jednoj akciji Ante biva ranjen i neko vrijeme provest će u bolnici.
Po izlasku odlazi s Bobetkom na južno bojište, sa zadatkom obrane Dubrovnika i Dalmacije. Uskoro ga Bobetko imenuje zapovjednikom Zbornog područja Split, a glavni zadatak mu je onemogućiti povezivanje snaga iz Knina i Banja Luke. U Livnu stiče nove suborce, ali i veoma vojnički tešku situaciju. Dolazi vrijeme za akciju Maslenica, gdje upoznaje televizijsku novinarku Vesnu. U trenucima kad se razvila mala romansa s Vesnom, njegov brat je teško stradao i čine se napori da uopće preživi. Vesna shvaća da Ante sad sav pripada ratu i da je preveliko breme odgovornosti na njegovim leđima. Vraća se u Zagreb, gdje će roditi djevojčicu, kojoj daje ime Ana, po Antinoj majci.
Vojna akcija Maslenica i još nekoliko operacija na području koje je pripadalo Antinoj odgovornosti, a koje su briljantno vojnički izvedene, donijele su mu čin generala. Ante zna da je oslobođenje Knina ključna operacija Domovinskog rata: tamo gdje je sve počelo, tamo se mora i završiti. Donosi plan da se Knin mora osloboditi s Dinare. Nadljudskim naporima, u najvećoj tajnosti, Ante će uspjeti iznijeti "na rukama" topove na vrh Dinare, ali dovući i tenkove za konačni obračun s okupacijom svoje zemlje. Akcija je nazvana Oluja i protekla je bezbolnije nego se Ante nadao: dan prije početka operacije obavještajna služba u Antinom štabu ulovila je odluku, koju je donijelo zapovjedništvo kninskih snaga o povlačenju vojske i civila u Bosnu i Kosovo.
Veće smeće od filma nisam pogledao.. Vjerujem i da je samog Gotovinu sram na ovaj uradak. Broj 55 za ovo je 100 koplja iznad. Pateticno , neistinito.. Muka mi je od isfuranih "rodoljubljubih izjava".. koje nemaju veze s stvarnoscu.. BLJAk..BLJAk.. Ovo kao da je snimao STALJIN.