Medijska bura koja se digla oko dvije 6-metarske skulpture neandertalca, od kojih bi jedna trebala biti postavljena na ulazu u grad Krapinu, a druga kod Hušnjakova, još je jednom potvrdila lošu komunikaciju između gradske Turističke zajednice koja je naručila skulpture i Muzeja krapinskih neandertalaca. Sve je kulminiralo javnim prigovorom autora Muzeja, paleontologa Jakova Radovčića i arhitekta Željka Kovačića, da skulpture koje radi profesor kiparstva Denis Krašković uopće nisu vjerna slika krapinskog neandertalca i da su diletantske.
Kruške i jabuke
- Ne možete reći kada naručite jabuku, a dobijete krušku, da je to umjetnička sloboda. Dakle, ne možemo imati reklamu za neandertalca s nečim što nije neandertalac. Noge su “današnje”, a lubanja nije spljoštena. Ovo ne liči na ništa, a kamoli na neandertalca, rekao nam je Željko Kovačić. Žaljenje što se za mišljenje nije pitalo njih ili nekog od stručnjaka u Muzeju, izrazila je i Vlasta Krklec, ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja.
- Komunikacija je loša i nije mi jasno, ako se već išlo u taj projekt, samo su trebali pitati da li je to u redu. Mi smo deset godina istraživali i tražili mišljenja kako bismo dobili najvjerniju sliku neandertalca, a onda nam se napravi ovo “ispod stola” i dobijemo karikaturu - rekla nam je Vlasta Krklec.
S druge strane, direktoricu TZ-a Krapine Nedjeljku Vodolšak čudi što se tako napada nešto što još uopće nije gotovo, a s njom se slaže i gradonačelnik Krapine Zoran Gregurović.
- Mi nismo željeli znanstveni rad i hiperrealizam, već kipove koje će privlačiti turiste. Uostalom, skicu i idejno rješenje dali smo na natječaj, a skulpture sada radi renomirani umjetnik. Dobiveno je i 200.000 kuna od Ministarstva turizma za jednu skulpturu, dok će drugu platiti Grad Krapina - objasnila je Nedjeljka Vodolšak, na koju se nadovezao gradonačelnik:
- Cilj nam je dobiti novi proizvod koji će biti namijenjen široj lepezi posjetitelja, a posebno djeci te proizvod koji će imati i turistički i marketinški efekt. Stav autora Muzeja razočarava i krajnje je nekorektno ako oni žele nadzirati i imati ekskluzivno pravo nad svim što je vezano uz neandertalca, zaključio je Gregurović.
Kolateralna žrtva
Ispada da je u toj “buci u komunikacijskom kanalu” kolateralna žrtva ispao kipar Denis Krašković.
- Na skulpturama radim čitavu godinu, a poštivao sam anatomiju neandertalca i uklonio sam sve pogreške na koje su me upozorili stručnjaci, između ostalih i znanstvenica iz Prirodoslovnog muzeja dr.sc. Davorka Radovčić. Ali ja sam umjetnik, a ne znanstvenik. Tvrde da su zatečeni, a Kovačić i Radovčić već osam mjeseci znaju što radim. Projekt je podržalo Turističko vijeće Krapine, a Konzervatorski zavod je sve amenovao. Čudi me kako mogu suditi o radu koji nisu vidjeli uživo i koji još nastaje. Svaka polemika o kipovima je bespredmetna dok ih ne dovršim - zaključuje kipar.
Skulptura nije za muzej u Krapini. . . . . . . ! . . . . . Mogla bi ići u Dizniland i sl..