Vode Save koje su u svibnju poplavile dijelove županjske Posavine nisu sa sobom donijele nikakva negativna svojstva, odnosno, poljoprivredno tlo je kemijski zdravo i iste kvalitete kao i prije prodora vode i poplava koje su uslijedile.
Zaključak je to analize tla koju je zavod za tlo obavio nakon poplave u Gunji i okolici, a koja je dostavljena i Vukovarsko – srijemskoj županiji. Prema riječima županijskog pročelnika za poljoprivredu Andrije Matića poplavljeno je bilo gotovo 8000 hektara poljoprivrednih površina od čega je oko 3000 hektara nekoliko tjedana bilo pod vodom. – Imamo sad dva problema na terenu. Jedan su dijelovi gdje je došlo do prodora Save i gdje su nanesene velike količine pijeska, šljunka i mulja. Radi se o nekoliko hektara i taj dio se na neki način mora očistiti, sanirati i privesti k svrsi. Drugi problem su zemljišta koja su bila pod vodom i gdje nema nanosa ali sada raste korov.
Problem je i što je oko 3000 hektara dugo bilo pod vodom koje se sada stvrdlo i obični traktori to ne mogu izorati, pojašnjava Matić koji očekuje i konkretne i brze reakcije ministarstva. U suprotnom prijeti opasnost da bi i nekoliko tisuća hektara moglo ostati ove godine nezasijano jer iz bilo kojeg razloga neće biti spremno za jesenju sjetvu. – Iskreno, bojim se da bi možda čak i trećina poplavljenih površina mogla ostati nezasijana ove jeseni. Ukupne štete od poplava na poljoprivrednim površinama iznose do 60 milijuna kuna i u odnosu na štete na objektima su zapravo zanemarive. Upravo stoga me čudi što ne možemo to brzo isfinancirati, sanirati i privesti k svrsi. Očekujem brži i snažniji angažman države jer sada je zapravo sve na njima, zaključio je Matić.
>> Autocestom besplatno samo Crveni križ, Caritas i ministarstvo