Zanimljiva konferencija

Damjan Rudež: NBA liga stipendira svoje bivše igrače koji žele studirati

19.03.2023.
u 21:51

Na konferenciji Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta primjer iz svoje sportsko-akademske karijere iznijela je i brončana tekvondaška olimpijka Martina Zubčić Dušak koja radi u Rimac Automobilima

Vrlo zanimljivu konferenciju na temu obrazovanja sportaša i njihove vrijednosti na tržištu rada organizirala je Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta, što ne treba čuditi ako se zna da je u toj poslovnoj školi prodekan Zlatko Mateša, predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora.

No vrlo zainteresiranim za sport i sportaše pokazao se mladi dekan ZŠEM-a Mato Njavro koji je moderirao takozvani all-star panel u kojem su sudjelovali olimpijci Snježana Pejčić, Martina Zubčić Dušak i Damjan Rudež, prodekan Zlatko Mateša te predstavnici uglednih poslovnih škola iz Švedske i Njemačke. Zamoljen da ukratko skenira europski sport, Mateša je naglasio:

– Sveukupni sport danas je industrija jača od nekih klasičnih jer ona u Europskoj uniji vrijedi više od 300 milijardi eura i iznosi dva posto BDP-a. EU se trudi europski sustav sporta zadržati održivim i zato je dobro što pokušaj njegove amerikanizacije, u smislu ideje o superligi najjačih europskih nogometnih klubova, nije prošao. Ako netko investira u razvoj sportaša, u njihove treninge i trenere, onda nije prihvatljivo da netko to eksploatira kroz neko privatno natjecanje i ništa ti ne ponudi zauzvrat.

Dakako, govorio je Mateša i o školovanju sportaša.

– Ako ste i prosječno inteligentni, shvatit ćete da netko tko trenira dvaput dnevno ne može normalno pohađati predavanja i mi pokušavamo utjecati na fakultete da prema sportašima budu susretljivi.

U tom smislu brončana olimpijska tekvondašica iz Pekinga Martina Zubčić Dušak imala je zanimljivo iskustvo.

– Otišla sam na Arhitektonski fakultet i tajnicu pitala postoji li kakav način da ja uz dva treninga dnevno studiram arhitekturu, na što mi je ona rekla: “Ako želiš ovo studirati, onda ti to mora biti broj jedan.” Ponekad zažalim što sam na ta vrata izašla obeshrabrena i nikad se nisam vratila, a na koncu sam se odlučila za ekonomiju koju sam za pet godina i završila – povjerila je auditoriju popularna Zubka i dodala:

– Nakon što se nisam uspjela kvalificirati za OI u Riju, početkom 2016. počela sam raditi u Rimac Automobilima, najprije kao asistentica izvršnog direktora, a sada sam operativni menadžer u jednoj od kompanija. Bez obzira na to što radim stresan posao, u njemu još nisam osjetila količinu stresa kakvu sam znala imati u sportu. Uvijek sam imala osjećaj da postoji rješenje za svaku situaciju, ako ne danas, onda sutra.

S priličnom odmakom od standardnog svoje akademsko putovanje započela je Snježana Pejčić koja danas radi kao voditeljica Karijernog centra HOO-a.

– Studirati sam počela s 30 godina. Bila sam dobra u svom sportu i o karijeri nakon karijere nisam ni razmišljala sve dok me moj trener Seno Čusto nije počeo nježno usmjeravati u tom smislu.

Snježana je završila KIF koji je upisao i bivši NBA košarkaš Damjan Rudež, ali nakon karijere:

– Nakon što sam odigrao posljednju utakmicu, ja osam mjeseci nisam radio ništa. Ispijao sam kavice s prijateljima, putovao, radio sve ono za što nisam imao vremena kao igrač. A onda sam rekao: “Sad je dosta, vrijeme je da investiram u sebe.”

Na njegovu sreću, u Damjana je investirala i NBA liga pa mu stipendira studij na Bocconi Universityju u Milanu. Svjesni koliko im štete čini svaka pojedinačna vijest o tome da je neki bivši NBA košarkaš bankrotirao, oni ulažu u svoj imidž i putem akademskih školarina.

– Svaki igrač koji je tri godine igrao u NBA ligi ima pravo na stipendiju za bilo koji fakultet u svijetu. Da karikiram, to može biti studij kineskog u vašem vlastitom gradu, a može biti i studiranje na Harvardu.

Plivački olimpijac Nikola Miljenić, sin Orsata Miljenića, predstojnika Ureda predsjednika Republike, nije studirao na Harvardu, ali jest na uglednom University of Southern California (USC).

– Diplomirao sam međunarodne odnose i biznis, magistrirao sam poduzetništvo i inovacije, a nakon svega sam se vratio u Hrvatsku i upisao Pravni fakultet u Zagrebu pa sam opet brucoš. Plivanje i dalje uz studij i dalje treniram i čak sam postigao i svoj najbolji rezultat.

Na pitanje što je najveći izazov u intenzivnom življenju na dva zahtjevna razboja Nikola je kazao:

– Ne bude tijelo samo umorno od treninga, nego se umori i glava pa, kada moram učiti, a osjećam kognitivni umor, dojma sam da sam na 70 posto svojih mogućnosti. No našao sam način pa si radim planove, dnevne, tjedne, mjesečne i sezonske i stavljam si kvačice kada nešto odradim. Volim kada sam produktivan.

Kada je tako važno je imati logističku podršku najbližih ističe floretašica Dorja Blažić:

– Moj trener mi uvijek izađe u susret i, ako ne mogu trenirati nikako osim u sedam ujutro, odradit ćemo tada. A neprocjenjiva je i podrška roditelja, a moji su mene vozili na natjecanja i po 1000, pa i 1500 kilometara.

Dorja je studentica ZŠEM-a baš kao i gimnastičarka Christina Zwicker i obje su se, u istom kontekstu, sjetile svog srednjoškolskog ravnatelja Dražena Jelenskog iz Gimnazije “Tituš Brezovački”:

– Na našu sreću naš ravnatelj jako je dobro razumio koliko je zahtjevno biti aktivan sportaš. Ista je stvar i sada na ZŠEM-u gdje se mogu dobit poseban termin za ispite i slično.

Primjer vrhunske sportašice i studentice jest i Anamarija Govorčinović, doprvakinja svijeta u kajaku na mirnim vodama.

– U mojoj obitelji uvijek je bilo “ako škola šteka, nema sporta”, a kako se bavim sportom od kojeg ne mogu živjeti, odlučila sam studirati sportski menadžment.

A s radnim navikama vrhunske sportašice i fakultetskom diplomom, Anamarija će na tržištu rada jednog dana zacijelo biti zanimljiva “head hunterima”.

– Vrhunski sportaši su neiskorišteni bazen na tržištu rada, a sa svojim osobinama jako su iskoristivi. Oni su fleksibilni, proaktivni, usmjereni na ciljeve, imaju kompetitivnost, a poslovni svijet je prilično kompetitivan baš kao i sportski – kazao je Matija Mirković iz Adecca Hrvatska.

Komentara 1

Avatar comandante
comandante
06:04 20.03.2023.

realno, Rudež je zaklao NBA gore od Lebrona ili Jokića... toliki trošak za ništa je nevjerojatan...ali očito je pametan momak jer on nije mogao u Europi igrati ni Eurocup razinu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije