Kad u kontekst uzmemo matematiku, pa čak i očekivanu matematičku pogrešku, potpuno je suludo da je neka momčad ispala iz Lige prvaka s osvojenih 11 bodova. Taj klub je ove sezone bio hrvatski prvak Dinamo.
Svi se danas bune na matematičke projekcije s početka sezone u kojima se tvrdilo da će devet bodova biti dovoljno za prolazak dalje, ali nisu te projekcije krive što se prva sezona novog formata odigrala na uistinu nevjerojatan način. Iduće sezone će sigurno manje bodova biti dovoljno za prolazak dalje. Zapravo, vrlo vjerojatno ćemo godinama čekati sezonu u kojoj 11 bodova neće biti dovoljno za prolaz u nokaut-fazu.
Zašto je ova sezona bila toliko nevjerojatna u tom kontekstu? Prvi razlog je ekstremno nizak broj neriješenih rezultata. Naime, u samo 18 od 144 utakmice ligaške faze Lige prvaka rezultat je bio neodlučen, što iznosi 12,5 posto, gotovo pa dvostruko manje nego što je u nogometu prosjek neriješenih ishoda. Čak 27 od 36 ekipa u ovosezonskoj Ligi prvaka je imalo nijedan ili tek jedan neriješen rezultat. Ta anomalija je prouzročila enorman rast potrebnog broja bodova za prolazak.
U kontekstu ove računice se čak nećemo ni fokusirati na utakmice u kojima je Dinamo mogao napraviti nešto drukčije ili bolje. Imati 11 bodova u ovakvoj konkurenciji i imati samo tri poraza u osam susreta je za momčad poput Dinama nevjerojatno dobar rezultat. Tako da žaliti za remijima protiv Monaca i Celtica, momčadima koje su na papiru višestruko jače od Dinama, zaista nema smisla. Remi protiv takvih momčadi je sam po sebi iznimno velik uspjeh ako se situacija sagledava realno, a ne s pretjeranim željama. Čak se ne trebamo fokusirati i na gol-razliku kreiranu visokim 9:2 porazom Dinama kod Bayerna. Ovdje ćemo se strogo fokusirati na situacije koje su bile van Dinamove kontrole i otišle u krivom smjeru, a gotovo sve je otišlo u krivom smjeru. Dinamo je imao nevjerojatnu količinu nesreće.
Jedna stvar koja Dinamu nikako nije išla u korist jest takozvana selekcija osvojenih bodova momčadi iz donjeg dijela ljestvice, momčadi koje su imale manje bodova od Dinama. Naime, te momčadi nisu otkidale bodove Dinamovim konkurentima za prolazak ni približno koliko je to bilo očekivano. Jedina dva rezultata koja se mogu izdvojiti su Salzburgova pobjeda protiv Feyenoorda i Leipzigova pobjeda protiv Sportinga. A bilo je pregršt utakmica koje su nudile priliku da se takvo što dogodi, postotak tih 'iznenađenja' je bio daleko manji od predviđenog, na kraju krajeva i normalnog.
VEZANI ČLANCI:
S druge strane, iznenađenja su se prečesto događala baš tamo gdje Dinamu nije odgovaralo. Velikani poput Man. Cityja, Juventusa, Barcelone i Atletica su prosipali bodove upravo protiv ovih momčadi koje su baš konkurirale Dinamu za prolazak dalje. Pogledajte popis utakmica s kojima bi, da je u samo jednoj od njih favorit pobijedio, Dinamo prošao dalje: Sporting - Man. City 4:1, Club Brugge - Juventus 0:0, Benfica - Atletico 4:0, Club Brugge - Aston Villa 1:0, Juventus - Benfica 0:2, Brest - PSV 1:0, Monaco - Barcelona 2:1. Dakle, da je u samo jednoj od ovih utakmica rezultat otišao na drugu stranu, očekivanu stranu, Dinamo bi sad po prvi put u svojoj povijesti prošao u nokaut-fazu Lige prvaka.
Uopće nas ne bi trebala čuditi situacija u kojoj bismo u dalekoj budućnosti mogli gledati unatrag na ovu sezonu i shvatiti "čovječe, Dinamo je jedina momčad u povijesti ovog formata Lige prvaka koja nije prošla u nokaut-fazu s 11 osvojenih bodova". Lako je moguće da ćemo tu rečenicu moći izgovoriti čak i za 10-20 godina, ako ne i više.
netko je morao unaprijed znati da će velik broj klubova u ovakvom sustavu imati isti broj bodova, a nije nitku brinu o tome kakva je gol razlika. prije je bilo nebitno jesi izgubio 1:0 ili 50:0, ali sada je to jako važno, a netko tko drma dobre novce u klubu to je trebao znati i složiti pravu strategiju !