Dok iz Indije, druge najmnogoljudnije zemlje svijeta, stižu uznemiravajuće scene raspada zdravstvenog sustava pod teretom pandemije koronavirusa i u danima kada je u gradu domaćinu na snazi izvanredno stanje, u Međunarodnom olimpijskom odboru i dalje tvrde da će se ovoljetne tokijske Olimpijske igre i održati.
- Oni govore da će se Olimpijske igre održati, a postoje vrlo znakoviti razlozi za zabrinutost.
Tako glasi naslov teksta objavljenog u američkom dnevniku Boston Globe čiji autor naglašava da će Tokio biti zatvoren grad sve do 11. svibnja, a možda i dalje. Sve do tada Tokijci se neće smjeti okupljati na javnim mjestima niti će smjeti putovati izvan grada kako bi se, za vrijeme nacionalnog praznika (Zlatni tjedan), ljudi što manje susretali.
U danima kada i Japanu broj zaraženih raste već osmi tjedan zaredom, takvu odluku Vlade premijera Suge opozicijski političari prokomentirali su isforsiranom samo da bi se komfornije osjećao predsjednik MOO-a Thomas Bach koji bi uskoro trebao posjetiti Tokio.
A zbog svega toga u svijetu je puno olimpijaca, potencijalnih i evidentnih, koji strepe hoće li im se raspršiti olimpijski san. A njihovu skepsu potiče i nedavna izjava četverostruke osvajačice olimpijskog zlata u hokeju na ledu Kanađanke Hayley Wickenheiser. A dotična nije samo bivša sportašica već i članica Međunarodnog olimpijskog odbora koja je podigla prašinu u uredima MOO-a sljedećim izjavama:
– Odluku oko toga hoće li se Olimpijske igre u Tokiju održati ili neće moraju donijeti isključivo medicinski eksperti, nikako korporacije i veliki biznis. Ako pak bude odlučeno da će Igara biti, to treba biti vrlo precizno objašnjeno.
I ovi kakaju sad ovako pa onako kad Njemac ñešto vodi nemože dobro bjti oni susjede pitaju kako se zovu.