Fran Karačić, nogometaš rođen prije 26 godina u Zagrebu, debitirao je danas za australsku reprezentaciju na Svjetskom prvenstvu.. I debi će mu ostati u jako lijepom sjećanju jer su Australci u Kataru svladali Tunis s 1:0.
Karačić danas igra za talijansku Bresciu. Ovaj 26-godišnji branič je rođen u Zagrebu, igrao je za Lokomotivu i Lučko, bio je član Dinama, a od prošle godine je član talijanske Brescije.
>> Pogledajte specijalnu SP emisiju, Matjaž Kek i Dea Redžić u studiju Večernjeg lista: Legendarni trener otkriva kojeg igrača Hrvatske obožava, govori o Livaji i Srbima te otkriva što je odgovorio na pozive Jakobušiću i Miškoviću
Po ocu i djedu ima australsko državljanstvo, a u dresu "Socceroosa" je upisao devet nastupa i postigao jedan gol.
Karačić je došao u Lokomotivu 2012. godine sa 16 godina iz NK Kustošije, nakon kadetskog i juniorskog staža u Lokomotivi proveo je 2015. godine polusezonu na posudbi u Lučkom. Debitirao je za seniore Lokomotive u rujnu 2015. godine, ukupno je upisao 143 nastupa, postigao devet golova i 20 asistencija. Fran je svojedobno nosio i kapetansku vrpcu, u bio je i dokapetan Lokomotive.
U veljači 2020. kupio ga je Dinamo, ali je ostao na posudbi u Lokomotivi iz koje je u siječnju prošle godine preselio u Bresiciju. Iako je Dinamo s Karačićem potpisao ugovor, Karačić za Dinamo nije odigrao niti jednu jedinu utakmicu.
Inače, Karačić ima osam nastupa za mladu hrvatsku reprezentaciju. Da će igrati za Australiju, državu u kojoj nikad nije živio, odlučio je uoči SP-a u Rusiji.
- Odlučio sam igrati za Australiju i zatim došao u Antalyju na okupljanje reprezentacije uoči Svjetskog prvenstva u Rusiji. Nije to bila lagana odluka, no to je ono što sam želio - rekao je uoči SP-a u Rusiji.
Karačić ima 12 nastupa za Australiju i jedan gol, a kao što smo rekli ovo mu je bio debi na svjetskim prvenstvima.
Karačić je danas igrao do 75. minute, a zamijenio ga je Miloš Degenek. Ovaj bivši nogometaš Crvene zvezde ima srpske korijene, rođen je u Kninu 1994. godine. Imao je 18 mjeseci kada je njegova obitelj pobjegla u Aranđelovac u Šumadiji, a ranije je govorio da je tada s ocem i majkom otišao na traktoru i kaže da je put trajao devet dana. Njegova obitelj pet godina kasnije odselila se u Australiju.
- Oluja je velika tragedija. To čak nije ni Oluja, to je protjerivanje ljudi iz domova, otimanje imovine. Ne sjećam se jer sam bio mali, ali moja obitelj pamti sve i živi s tim. Znam iz priča mojih roditelja,bake i djeda da smo išli traktorom devet dana. Ostat će zauvijek samo jedan veliki žal i tuga za onim što smo ostavili. Ali bilo je i bit će uvijek naše. Naše kuće, mjesto gdje smo rođeni i postali ljudi... - govorio je Degenek.
Dobro, kad će već jednom srbadija shvatiti, zašto je uopće bila Oluja??? Tko je do tad razorio Vukovar, Škabrnju,...protjerao stotine tisuća hrvata iz njihovih domova??? Na sreću, dogodila se Oluja, i četnici pobjegli, u šumadiju!