Sportaši i sportašice iz najproduktivnijeg hrvatskog borilačkog sporta tekvondoa vratili su se kući s osam medalja. Na Europskom prvenstvu u Manchesteru osvojili su dva zlata (Ivan Šapina, Lena Stojković), jedno srebro (Nika Klepac) i pet bronca (Bruna i Ivana Duvančić, Josip Teskera, Toni Kanaet, Paško Božić).
Time su izjednačili rekord iz Kazanja 2018., ali je to i slika kontinuiteta osvajanja odličja u tom olimpijskom sportu u kojem Hrvatska očito zna formulu produktivnosti. A zna je ponajprije i TKD klub Marjan, i njegov utemeljitelj Toni Tomas, čiji su se članovi u Split vratili sa čak šest medalja. Ovih osam medalja slika su i opravdanosti dodatnog truda Hrvatskog tekvondo saveza i njegovih čelnika (Nobilo, Josipović), u čemu je pomogao i HOO, da se izbornika Tonija Tomasa zadrži u Hrvatskoj, da jedan od najboljih svjetskih tekvondo trenera ne bude samo još jedan primjer odljeva sposobnih iz iz Hrvatske.
Posebnost ovog dometa oslikava i činjenica da je osvojeno osam medalja a da troje europskih prvaka, što aktualnih (Jelić, Vuletić) što bivših (Brečić), nije izborilo medalju, među njima i olimpijska pobjednica Matea Jelić.
Posebno se radujemo tome što šestero od osam medaljaša nije starije od 20 godina. Europski prvak Šapina ima 21 godinu, a najstariji osvajač odličja je Kanaet s 26 godina. Dakle, "proizvodnja" ne posustaje, medaljaše se stvara kao na traci, i to iz baze od 1000 registriranih tekvondaša u 136 klubova. Što je smiješna brojka u odnosu na turskih 600.000 tekvondaša i 2500 klubova.
Od Manchestera 2012. (šest odličja) nije bilo EP-a na kojem je Hrvatska izborila manje od pet medalja, a u tri navrata (2014., 2018. i 2021.) osvojena su i po tri zlata.
Bronca Paška Božića osvojena posljednji dan EP-a 94. je medalja koju su članovi Marjana osvojili na najvećim svjetskim natjecanjima (u svim uzrastima). S obzirom na produkciju talenata, posve je izvjesno da će uskoro uslijediti i jubilarna - stota.
>>> Hrvatska osvojila zlato i broncu na Olimpijskim igrama
Ova tri podignuta prsta sve govore...