Josip Šimunić nakon pobjede protiv Islanda na Maksimiru je poveo navijanje uzvikom "za dom", na što su mu navijači uzvratili povikom "spremni". Izazvalo je to mnoge komentare, pa se hrvatski reprezentativac odlučio oglasiti.
– Strašna mi je pomisao da bi me netko mogao stavljati u kontekst poticanja bilo kakvog oblika mržnje ili nasilja. Ne želim ispasti patetičan, ali kao Hrvata koji je rođen i odrastao izvan svoje domovine meni je dom asocijacija na ljubav, toplinu i pozitivnu borbu; sve ono što smo pokazali na terenu i plasirali se na Svjetsko prvenstvo. I to su bili jedini razlozi koji su me u trenutku emocija ponijeli i zbog kojih sam počeo spomenuto skandiranje s navijačima – rekao je kapetan Dinama za službene stranice kluba te nastavio:
– Maksimir, Zagreb, Hrvatska – to je moj dom za koji sam se u nogometnom kontekstu, na terenu, uvijek "bacao na glavu" i davao svoj maksimum. Ostvarili smo velik uspjeh do kojeg smo teško došli te smo svi bili oduševljeni. Za mene nema polovičnih emocija ni polovične borbe, a posebno kad nosiš nacionalni dres. Jučer sam se na svoj način, kao nogometaš, borio za ime i ugled svoje domovine, za svoj dom. I to je jedina slika doma koju imam u svojoj glavi.
– Ako je bilo tko shvatio moje uzvike drukčije, negativno, ovim putem negiram bilo kakav politički kontekst svoje izjave koja je bila vođena isključivo mojom ljubavlju prema svom narodu i domovini, a ne mržnjom i destrukcijom – zaključio je Šimunić.
>> Šimunić bez kaznene prijave; privedeno 12 navijača
>> Šimunić skandirao 'za dom spremni': Nisam ništa krivo napravio
PREKRŠAJNI sud u Kninu odbacio je ovih dana prijavu policije, zbog nošenja i prodaje suvenira s natpisom "Za dom spremni", kao neutemeljenu, piše portal hrsvijet.net. Riječ je o prijavi policije protiv obrtnika Jakova Markovića koji je 05. kolovoza 2011. u. u Čavoglavama izložio i prodavao suvenire s natpisom "Za dom spremni". Međutim, odlukom Prekršajnog suda u Kninu od 22. prosinca 2011. ova je prijava odbačena kao neutemeljena. U obrazloženju presude navodi se da je "pozdrav 'Za dom spremni' poznat kroz cijelu hrvatsku povijest još od vremena Šubića i Zrinskog te da time ne predstavlja nikakvo tzv. ustaško obilježje kako mu se vjerojatno stavlja u teret".