Suša kod mladih i dalje traje

Juniorske reprezentacije su do 2017. osvojile 14 medalja, a od tada ništa. Zbog čega?

Perica Bukić
Screenshot
19.06.2023.
u 13:46

Nema u sportu slučajnosti. Mađari, Grci, Španjolci i Talijani, pa i Srbi, posljednjih 15-ak godina ulažu daleko više u bazu, a to su klubovi i treneri, nego mi i to mora, na žalost, doći na naplatu. Na sreću, na krilima Juga i Jadrana, i naravno Tucka i njegova stožera, seniorska vrsta nam je i dalje u svjetskom vrhu. Ali i tu je puno teže doći do medalje nego prije jer su drugi više napredovali, napominje Bukić

Seniori su se "pokrili" osvajanjem zlata na Europskom prvenstvu u Splitu prošle godine, ali što je s hrvatskim juniorskim vaterpolskim reprezentacijama? Posljednje juniorsko odličje, srebro, osvojili smo na SP-u Beogradu 2017. godine (uzrast do 20 godina) i otada je zavladala posvemašnja suša.

Najnoviji pokušaj da se ona prekine vrste do 20 godina, koju je kao izbornik vodio Igor Hinić, na Svjetskom prvenstvu u Otopeniju završio je osvajanjem osmog mjesta. Bilo je tu pomalo i peha (u četvrtfinalu smo protiv Srbije imali vodstvo od 11:7 pet minuta prije kraja, ali svejedno smo tu utakmicu izgubili nakon izvođenja peteraca), ali mi ovdje govorimo o trendu, a on je loš.  

- Svakome prema zaslugama. Imamo popriličan problem s trenerima, koji su slabo plaćeni, i radom u klubovima. A vezano uz to, teško ćemo mi pružiti ozbiljnu igru i rezultat bez pravih priprema - kaže Perica Bukić, izvršni dopredsjednik Hrvatskog vaterpolskog saveza, dodavši:   

- Nema u sportu slučajnosti. Mađari, Grci, Španjolci i Talijani, pa i Srbi, posljednjih 15-ak godina ulažu daleko više u bazu, a to su klubovi i treneri, nego mi i to mora, na žalost, doći na naplatu. Na sreću, na krilima Juga i Jadrana, i naravno Tucka i njegova stožera, seniorska vrsta nam je i dalje u svjetskom vrhu. Ali i tu je puno teže doći do medalje nego prije jer su drugi više napredovali - napominje Bukić.

Za ilustraciju Bukić je ponudio omjer u iznosa nagrada za osvojeno olimpijsko zlato u hrvatskom i srpskom vaterpolu. Srbi za osvojeno zlato svakog igrača nagrađuju sa po 70.000 eura, a Vučić im je za Pariz obećao i 100.000 eura. A nama nagrada za olimpijsko zlato iznosi ni punih 28.000 eura (208.000 kuna) i to nakon što ju je Plenkovićeva Vlada udvostručila. Znači, njihove su nagrade i tri puta veće.

Sve se svodi na onu narodnu "koliko para toliko muzike", na dodatnom financiranju treba poraditi, no i unutar Saveza su svjesni da se i u okviru ovih gabarita može i više i bolje (jesmo li možda prečesto mijenjali izbornike juniorskih vrsta?). Zato najavljuju sveobuhvatnu raščlambu onoga što se dogodilo na prvenstvu u Rumunjskoj, ali i ostalih recentnih neuspjeha u mlađim kategorijama, kako bi se spomenuta suša medalja što prije prekinula. Možda već na Europskom prvenstvu za uzrast do 17 godina koje će se ove godine, od 8. do 14. kolovoza održati u turskoj Manisi (30 kilometara sjeveroistočno od Izmira), a naše će momke kao izbornik predvoditi Hrvoje Koljanin.

Od 1994. do 2017. osvojili smo 14 juniorskih medalja, od čega četiri zlatne, pa bi tu dobru tradiciju trebalo što prije nastaviti.

Komentara 1

TR
Travno221
21:44 19.06.2023.

Juniorske reprezentacije su ostavljene same sebi. Savez se brine samo o seniorima.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije