Srpski veznjak Nemanja Matić (33) prešao je u Romu, gdje će ponovno raditi s Joseom Mourinhom. Za Manchester United Matić je u pet sezona odigrao 189 utakmica i postigao četiri gola. Ove sezone u 32 susreta ostvario je četiri asistencije.
U razgovoru za talijanske medije objasnio je zašto je svojedobno odbio nositi cvijet maka na dresu kojim se u Velikoj Britaniji sjećaju stradalih britanskih vojnika u Prvom svjetskom ratu.
– Godinama sam nosio cvijet, ali onda je britanska vlada odlučila tim simbolom odati počast svim vojnicima koji su poginuli u ratovima u kojima je zemlja sudjelovala. Uključujući i bombardiranje Srbije 1999. godine – rekao je Nemanja Matić te dodao:
– Tog trenutka sam stao. Nisam mogao nositi nešto što je uništilo moj dom, moj narod, ubilo tisuće nevinih. Kao da sam ubio rodbinu i netko je natjera da stavi moju sliku na noćni ormarić.
Kaže da se dobro sjeća NATO-ova bombardiranja Srbije 1999. godine. Tada je živio u selu Vrelo, pokraj Uba.
– Bio sam dijete, imao sam 11,12 godina. To su slike koje nikada neću zaboraviti. Uništili su sve. Kod kuće smo imali mali vrt i gledao sam bombe kako padaju s neba. Odrastao sam sa strahom. Na kraju je stradalo 5000 civila. Naš narod to nikada neće moći zaboraviti ni oprostiti.
Matić je 2016. godine platio sve dugove žiteljima svoga sela.
– Ne volim mnogo pričati o tome. Budući da se sada zna, mogu reći da je to bila prirodna gesta. Pokušavao sam i pokušavam pomoći ljudima iz kraja u kojem sam rođen. Odrastao sam u siromašnom kraju, gdje nije bilo nogometnog igrališta. Kao djeca imali smo samo loptu. Zato se trudim da djeca Vrela imaju bolje djetinjstvo od onog koje sam ja imao – zaključio je Matić.
>> Pogledajte i intervju s Nenadom Črnkom
Da si čovjek, a ne samo još jedan istočni miotoman, rekao bi kako je sigurno bilo teško za obične ljude, ali da je srbijanska vlada kroz deset godina učinila baš sve da do tog bombardiranja dodje, a mogao bi izraziti žaljenje za onih stotine tisuća ubijenih i milijune protjeranih sa svojih ognjišta koji su posljedica takve politike. Da su vas bombardirali Rusi, kao sada Ukrajinu, drugu pjesmu bi pjevali, nego kod NATO selektivniog bombardiranja s minimumom kolateralnih žrtava.