Najviši rang hrvatskog nogometa, SuperSport HNL od ove je godine prvi puta u svojoj povijesti dobio i najviši standard glede infrastrukture. Osječka Opus arena na Pampasu kadrovima s domaćih utakmica dala je europski štih.
O utakmicama na kojima neće gorjeti na suncu, kisnuti za vrijeme pljuska ili se smrzavati zimi u glavnom gradu Hrvatske navijači najtrofejnijeg domaćeg kluba sanjaju već godinama, a vjerojatno ne bismo pogriješili da napišemo i desetljećima.
GALERIJA Plenković u Velikoj Gorici: 'Ovaj kamp bit će baza. Ulaganja idu dalje'
Novi maksimirski stadion tema je obećanja svaki put kada reprezentacija ili Dinamo ostvare neki uspjeh, no izgleda da su nakon tri međunarodne medalje u pet godina stvari napokon krenule u ozbiljnijem smjeru. Vlada je početkom srpnja maksimirski stadion u Zagrebu te stadion Poljud u Splitu označila sportskim građevinama od nacionalnog interesa.
– Broj gledatelja na utakmicama te značaj nogometa u RH u odnosu na loše stanje kapitalne nogometne infrastrukture, koje je bitna za daljini razvoj sporta razlog su da upravo prve sportske građevine proglašene građevinama od nacionalnog interesa budu upravo nogometni stadioni – pojasnila je tada ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac.
Broj registriranih nogometaša u svakom trenutku iznosi više od 100.000, osobito djece i mladih, a velik je i broj registriranih klubova, broj domaćih i međunarodnih klupskih natjecanja, dodala je i spomenula i hrvatske medalje obrazlažući odluku koja će državi omogućiti sufinanciranje rekonstrukcije i izgradnje dostojnih sportskih zdanja.
VEZANI ČLANCI:
Resorna je ministrica jučer s gradonačelnicima Zagreba i Splita, Tomislavom Tomaševićem i Ivicom Puljkom održala sastanak na tu temu, a na današnjoj je konferenciji za medije zagrebački gradonačelnik komentirao o čemu s razgovaralo.
– Najviše riječi bilo je o modelu suradnje na projektima vezanima uz stadion i bit će potrebno neko vrijeme kako bismo ustanovili na koji način možemo ostvariti doprinos Grada u projektu oko stadiona – kazao je Tomašević.
Ponovio je i kako Grad Zagreb na korištenje daje zemljište, država pak ulaže dio kapitala, a dio se očekuje od privatnih investitora.
– Plan je da stadion uz sportske ima i ostale komercijalne sadržaje, primjerice ugostiteljske objekte, hotele, garaže,...– dodao je.
VEZANI ČLANCI:
Troškovi gradnje u ovom se trenutku procjenjuju između 70 i čak 100 milijuna eura, potvrdio je gradonačelnik, a na ključno pitanje kada će se ti milijuni pretvoriti u građevinske radove odgovorio je da je urbanističko-arhitektonski natječaj završen.
– S Vladom aktivno radimo na rješavanju imovinsko-pravnih odnosa s Kaptolom i tu smo napravili dobar napredak te bih ocijenio da se to bliži kraju – zaključio je Tomašević.
Na kraju, gdje će se točno osigurati ranije spomenut značajan iznos sredstava zainteresirane strane tek trebaju dogovoriti, a bitno je definirati i na kojem će se mjestu prioriteta nakon štete od potresa i nevremena te vremena krize i inflacije naći izgradnja novog stadiona.
Maksimir tako ostaje na relativno dugom štapu, ono što je izgledno da će prije ugledati svjetlo dana je rekonstruirana Kranjčevićeva. O detaljima kako će stadion izgledati smo pisali ranije, a podsjetimo da je plan da radovi počnu na proljeće i traju 12 mjeseci.
VIDEO Amerikanac opet zaludio Split: Zabio Rijeci, Poljud eksplodirao
Obrana za obranom, to ide iz usta Tomaševića. Kao treba odrediti prioritet u odnosu na obnovu potresom oštećenih zgrada. Jasno, lažna dilema, jer obnova ide iz EU sredstava, a stadion jasno ne može iz tog izvora. Jao si nama kada imamo takvog gradonačelnika kojem se fućka za simbol grada/Dinamo, a za Vatrene uopće ne mari. Bože daj nam gradonačelnika koji će voliti svoj grad, naš Zagreb.