Betonski krevet s istrošenim madracem, kuća s blatnim podom, siromašno selo Umbuzeiro u brazilskoj državici Bahiji. U takvim uvjetima odrastao je ponajbolji igrač brazilske reprezentacije, desni bek Dani Alves. U trošnoj maloj kućici okruženoj kozama odrastao je s ocem Seu Domingosom, majkom Donnom Lucijom i petero braće.
Digao cijenu banana
- Eh, da mi je tada netko rekao da će moj sin sada braniti boje Brazila na Svjetskom nogometnom prvenstvu - kaže majka Donna Lucija.
Djetinjstvo malog Danija bio je sve samo ne lagano.
- Bio je to težak život, sva moja djeca, pa i Dani, radili su na polju, na 40 stupnjeva Celzijevih. No, bili su sretni. Iako je nakon dolaska iz polja bio jako izmučen, u 17 sati Dani bi se presvukao i uzeo loptu. Oduvijek je želio postati profesionalan nogometaš – prisjetila se majka Danija Alvesa.
Životni uvjeti bili su jako loši, a nogometni katastrofalni. Dani je počeo igrati nogomet na lokalnom igralištu od crvene zemlje, a golovi su bili improvizirani od granja.
- Kuća je bila vrlo skromna, ali jedna od najboljih u selu. Meni je bilo najbitnije što nije prokišnjavala dok je padala kiša – prisjetio se igrač Barcelone.
Iako Dani Alves sada u Barceloni zarađuje šest milijuna eura godišnje, njegova obitelj i dalje je skromna. Otac i majka imaju farmu u istom selu u kojem je odrastao i Dani.
- Najviše sadimo luk, no mogli bismo i banane, hehe. Vrijednost im je porasla otkako su mi sina pogodili bananom na utakmici Barcelone – nasmijao se Seu Domingos.
Danijeva majka baš i ne gleda sa smiješkom na taj incident.
- Kada su ga pogodili, pomislila sam: “Nemoj je pojesti, unutra su stavili čavliće”. Srećom, bila sam u krivu. No, jako me žalosti da je moj sin bio meta rasista – rekla je Donna Lucija.
Zanimljivo, u tinejdžerskim godinama Dani je zamalo odustao od nogometa.
U bratovoj sjeni
- Dani je bio krilni igrač, ali uvijek u sjeni svog starijeg brata Neya. Kada je stigao u klub, premjestili smo ga na desnog beka, a bio je tek treći izbor za najbolju jedanaestoricu. No, uvijek je bio najuporniji u klubu, s najvećom nogometnom inteligencijom – prepričao je Danijev prvi trener u Esporte Clube Bahia Ricardo Palmeira.
Desetak godina nakon tog “otpisivanja” Dani je za 30 milijuna eura prešao iz Seville u Barcelonu, potom osvojio sve što jedan nogometaš u klupskom nogometu može osvojiti, a sada ide i po najvredniju stvar kod Brazilaca, naslov svjetskog prvaka. Puno je učinio za dečka koji je krenuo iz trošne kućice i siromaštva u Bahiji...
>> Dani Alves: Utakmica s Hrvatskom nam je najvažnija na Svjetskom prvenstvu