GNK Dinamo danas je klub ustrojen kao udruga građana, radi po svom statutu. Kako se stalno mijenja Zakon o sportu, pa i ostali zakoni, statut će se, bude li potrebno, mijenjati i usklađivati s pozitivnim propisima. No, pojavila se priča po kojoj bi Dinamo mogao biti privatiziran, postao bi sportsko dioničko društvo. Uostalom, šest naših prvoligaša prošlo je taj preustroj te će sigurno i ostali, a među njima i Dinamo, jednog dana biti drukčije ustrojeni nego što su danas. No, do toga će još mnogo vode proteći ispod Savskog mosta.
– Sad uopće nije vrijeme za razgovor o tome, pred nama su dvije izuzetno važne utakmice, današnja s Astrom pa u nedjelju idemo u Rijeku. Istina je da sam na skupštini kluba govorio o privatizaciji kao o jednoj od mogućnosti koja će se jednom dogoditi u klubu – kazao nam je Zdravko Mamić.
Mamić: Nismo ni počeli
No, očito se i sad nešto događa kad se tom temom bavio Izvršni odbor kluba.
– Ne znam što je rečeno na Izvršnom odboru. Odavno smo rekli da treba ispitati što bi privatizacija značila za klub, što se u tom slučaju treba napraviti. A dosad se na tom planu nije napravilo baš ništa, nijedan korak – nije želio puno razgovarati o toj temi, koja je očito tek u samom začetku.
U svakom slučaju, počinje istraživanje o mogućoj privatizaciji. Kad bi se na kraju donijela odluka o tome, onda bi dionice prvi imali pravo upisati članovi kluba. Iz Dinama nam kažu da ih je u ovom trenutku oko 8000. No, mnogo je tu maloljetnih, a vjerojatno je da će se postaviti i uvjet – višegodišnje članstvo i još neki drugi.
Primjerice, glavni je dioničar Hajduka grad Split koji je bio najveći vjerovnik i taj je dug pretvoren u dionice kluba. U Dinamu to ne bi bio slučaj jer maksimirska momčad nema nikakvih dugova ni prema gradu ni prema bilo kome drugome. Zbog toga i nije obveza ići u privatizaciju, ali može u nju krenuti svojom voljom. I veliko je pitanje što bi se njome dobilo. Osim ako već ne postoje neki "jaki" ulagači.
To je Dinamov spin
Primjerice, predsjednik Istre 1961 Ščeglov, koliko znamo, daje klubu godišnje pola milijuna eura. A godišnji proračun Dinama je 15 pa i više milijuna eura.
Ljudi bliski inicijativi Zajedno za Dinamo tvrde da je priča o privatizaciji obični spin, da Dinamo ne mora u nikakvu privatizaciju zbog promjene u zakonima, kako nije točno da svi klubovi koji imaju promet više od 200 tisuća kuna moraju postati trgovačka društva. Smatraju da se udruge neće morati preoblikovati, nego otvoriti tvrtku čiji će vlasnik biti udruga. Prema tom modelu posluje Bayern. Naime, udruga Bayern 75-postotni je vlasnik tvrtke Bayern. Vodstvo kluba bira se na izborima po članskom modelu.
Podsjetimo, imao je i Dinamo svoju tvrtku Dinamo d.d., koja je propala i iz koje se nikad nisu naplatili Ladić, Prosinečki, Cvitanović...
ZZD tvrdi da je ovo Dinamov spin kako bi se izbjegla obveza za provođenje izbora, za koju je rok, kažu, istekao.
– To nije točno, nije istekao nikakav rok, a mi i nemamo nikakvu obvezu što se tiče bilo kakvih izbora – tvrdi glavni direktor Dinama Tomislav Svetina.
>>Zdravko Mamić: Moramo razmišljati i o privatizaciji kluba
>>ZZD: O Dinamovoj sudbini odlučuju isključivo članovi kluba!
kakvi su to clanci na dan vazne europske dinamove tekme? - pa zar se nema o cemu drugom pisati, ili je ovo naruceno da se bas danas (a i prethodna 2 dana) samo o tome pise, makar se ta pretvorba spomenula tek usput i totalno je nebitna tema, pogotovo sta se nista sluzbeno (a ni nesluzbeno) nije ni pokrenulo …stvarno dno dna - i onda ce se isti autor licemjerno pitat u nekom od slijedecih uradaka zasto je slaba posjeta na maksimiru...