Na popisu ovogodišnjih sudionika Svjetskog nogometnog prvenstva u Južnoafričkoj Republici jedna reprezentacija izaziva posebnu pozornost. Riječ je o momčadi Sjeverne Koreje. No, više od njihove nogometne kvalitete i okruženja iz kojega dolaze pozornost privlači zanimljiva nogometna povijest s jednog davno odigranog Svjetskog prvenstva.
Englezi navijali za Korejce
Sjeverna Koreja dosad je jedini put nastupila na svjetskoj smotri 1966. godine u Engleskoj. Iako su na Otok doputovali kao potpuni autsajderi, Sj. Koreja priredila je najveće iznenađenje. Daleko od kuća, bez svojih navijača, postali su miljenici stanovnika Middlesbrougha, gdje su igrali susrete prvog kruga natjecanja po skupinama.
U prvom su kolu poraženi od SSSR-a s glatkih 3:0, no već je druga utakmica donijela mnogo razloga za zadovoljstvo. Korejci su u dvoboju s Čileom stigli do prvog boda, odigravši 1:1. A tada, u 3. kolu, golemo iznenađenje. Zahvaljujući golu Pak Doo-ika, sa 1:0 svladali su moćnu Italiju i plasirali se u četvrtfinale! Sjeverna Koreja tako je postala prva azijska momčad koja je dohvatila plasman u drugi krug Svjetskog prvenstva. Talijani su posramljeni otputovali kući, a u zračnoj luci dočekali su ih razjareni navijači te ih su zasuli jajima.
Preokrenuo 0:3 na 5:3
Novo iznenađenje zamalo se dogodilo i u četvrtfinalu. Sj. Koreja je, naime, već nakon 25 minuta igre protiv Portugala vodila sa 3:0. No, tada je na scenu stupio legendarni Eusebio koji s četiri uzastopna pogotka preokreće rezultat. Konačnih 5:3 postavio je Jose Augusto.
Nakon povratka kućama svi su reprezentativci dočekani kao narodni heroji. Predsjednik Kim Il-sung, otac današnjeg diktatora Kim Jong-ila, dodijelio im je nebrojena odlikovanja. Nogometaši i stručni stožer preko noći su postali generali i pukovnici u vojsci.
Engleski redatelj Daniel Gordon u Sjevernoj Koreji je 2002., 36 godina nakon nastupa, snimio dokumentarac o njihovu uspjehu pod nazivom Utakmica njihovih života (The game of their lives).