14. 6. (18.00) | Tunis | S. Arabija | 2:2 |
19. 6. (18.00) | S. Arabija | Ukrajina | 0:4 |
23. 6. (16.00) | S. Arabija | Španjolska | 0:1 |
Beskrajne pješčane pustinje, nepresušne naftne bušotine i visoke temperature koje dosežu i do 50 Celzijevih stupnjeva možda su vam neke od prvih asocijacija kada netko spomene Saudijsku Arabiju.
U nogometnom smislu oni s malo boljim pamćenjem sjetit će se prvog nastupa saudijske nogometne reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u SAD-u 1994. godinekada je prošla skupinu pobijedivši Maroko i Belgiju, da bi je izbacila Švedska, koja je kasnije osvojila treće mjesto. To je ujedno bio najveći uspjeh Saudijaca na smotrama najboljih svjetskih reprezentacija.
Odlazak na SP u Njemačku sigurno će kod većine reprezentativaca probuditi ružne uspomene, jer su upravo u susretu s Njemačkom 2002. (SP u J. Koreji i Japanu) primili osam golova, a u skupini te godine nisu postigli niti jedan.
No za reprezentaciju koja je do sada nastupila na četiri SP-a nikako se ne može reći da će ikomu biti lagana prepreka, iako većina nogometnih stručnjaka tvrdi da će Saudijci već nakon prvog kruga pakirati kovčege. Put u Njemačku izborili su prvim mjestom u kvalifikacijskoj skupini, a primili su samo dva pogotka. Al Jaber na arapskom možda i ne znači božanstvo, no u Saudijskoj Arabiji najbolji je igrač i uživa taj status. Napadač koji je u reprezentaciji debitirao sa 17 godina i koji je pogotkom Maroku, sada već davne 1994. na SP-u u SAD-u, svojoj domovini donio prvu, povijesnu pobjedu. Igrao je u Woolwerhamptonu i jedan je od dvojice igrača u reprezentaciji koji su jedini ikada igrali u Europi (Fahd Al Ghashayan u AZ Alkmaaru).
Do sredine prošlog stoljeća nogomet je u Saudijskoj Arabiji jednostavno bio - zabranjen. Kraljevskoj obitelji nikako se nisu sviđali zapadnjački sustavi vrijednosti. S obzirom na to da se za Saudijce, barem većinu, ne može reći da im je nogomet najvažnija sporedna stvar na svijetu, stvar su u svoje ruke preuzeli bogati šeici, koji će njemačkim domaćinima biti i te kako dobrodošli gosti. Nogomet postaje sve masovniji sport, a za sve veće zanimanje, sasvim sigurno, pobrinut će se bogati sponzori.
Prednosti i mane:
Al Jaber, koji je napunio 34 godine, bit će jedini Saudijac kojem će SP u Njemačkoj biti četvrto zaredom i njegovo je iskustvo neprocjenjivo za momčad kojoj je neiskustvo ionako najveći problem.
Kada je riječ o mogućim prednostima "sokolova", to bi svakako mogla biti čvrsta obrana kojom dirigira Hamad Al Montashari. Momčadi bi trebao pridonijeti i trener, Brazilac Marcos Paqueta, koji je na izborničkoj funkciji zamijenio Argentinca Gabriela Calderona.
Yasser Al Qahtani
ZVIJEZDA: Yasser Al Qahtani
Ako i ne napravi ništa značajnije u nogometnoj karijeri, Al Qahtani ostat će zapamćen po najvećem transferu u arapskom nogometu. Osvajač prvenstva i kupa Saudijske Arabije, momčad Al Hilala kupila ga je za deset milijuna dolara.
Saudijska Arabija
Broj stanovnika: 24,5 milijuna
Površina: 2,217.949 km2
Osnutak saveza: 1959.
Članica Fife: 1959.
Predsjednik saveza: Fahad bin Abdul Aziz
Izbornik: Paqueta
Nastupa na SP-u: 3
Boja dresa: zelena
Registriranih nogometaša: 40.000
Izbornik: Marcos Paqueta
Koliko je prašnjav teren na Bliskom istoku najbolje je osjetio Gabriel Calderon, bivši izbornik Saudijske Arabije. Nakon što je izborio sudjelovanje na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj, Calderon je upisao dva poraza na Zapadnoazijskom kupu, u polufinalu od Iraka i u borbi za treće mjesto od Irana, i dobio otkaz. Argentinca je zamijenio Brazilac Paqueta koji je dotad trenirao rijadski Al Hilal, s kojim je prošle sezone osvojio dvostruku krunu. Kao izbornik, Paqueta već ima dva svjetska naslova. Doduše, s brazilskim selekcijama do 17 (2001.) i do 20 godina (2003).
Dosadašnji uspjesi i put do SP-a
Saudijska Arabija četvrti put nastupa na SP-u, a unatoč bogatim premijama naftnih šeika, samo su 1994. prošli u drugi krug. U Njemačku su došli uvjerljivo, prošavši dva kruga azijskih kvalifikacija. Saudijska Arabija je tri puta bila prvak Azije
Zanimljivosti o zemlji: Naftno bogatstvo, Meka i Medina
Saudijska Arabija posjeduje oko 260 bilijuna barela nafte, što čini oko 24 posto svjetskih zaliha, a crno zlato je i glavni saudijski izvozni proizvod. Zbog svega toga SA ima jednu od glavnih uloga među članicama OPEC-a. Dva glavna muslimanska svetišta, Meka i Medina, nalaze se u Saudijskoj Arabiji. Više od dva milijuna hodočasnika svake godine obiđe Meku i Medinu, a od islamskih vjernika, koji si to mogu priuštiti, traži se da bar jednom u životu obiđu svete gradove. Ugledni američki institut Freedom Forum House svrstao je prošle godine Saudijsku Arabiju među tri zemlje s najmanje sloboda. Kakva je situacija najbolje oslikava podatak da je ženama zabranjeno voziti automobil, putovati bez dozvole supruga i jesti bez pratnje u restauracijama.