Amerikanci su prvi shvatili da je plivanje u posljednjih godinu dana “poludjelo”. Prstom su prokazali hi-tech plivačka odijela koja su ove godine rezultate gurnula prema nebu i donijela više od sto svjetskih rekorda.
- Krenuli smo u bitku za spas duše sporta. To što se događa je tehnološki doping - poručili su Amerikanci.
U Rijeci je najjaču plivačku supersilu podržala i većina europskih saveza koji su Fini uputili prijedlog sastavljen od 11 točaka kako bi se uveo red u kaotično stanje.
- Nismo za zabranu odijela, no tražimo od Fine da odredi što je dopušteno, a što nije. Moraju se postaviti pravila - rekao je direktor hrvatske reprezentacije Tomislav Karlo.
U plivačkom svijetu eksplodirala je bomba, Rijeka je tek potvrdila trend. A nevjerojatni rezultati Amauryja Leveauxa samo su prelili čašu. Francuz, svjetski rekorder na 100 m slobodno, u samo godinu dana poboljšao je svoj rezultat za čak tri sekunde.
Mnogo proizvođača
- I veliki uspjeh Bernarda poklopio se s novim odijelima. Draganja je i u juniorskim danima osvajao odličja, dok je Bernard iskočio tek s 24 godine - istaknuo je trener hrvatske reprezentacije Pero Kuterovac.
Speedova konkurencija vjerovala je da će Fina zabraniti LZR odijelo jer ono krši pravila o “materijalu i njegovim karakteristikama koje plivaču pomažu pri brzini i plovnosti”.
- Fina je neka Speedova odijela ipak dopustila uz dokaze da ne donose prednost plivačima - dodao je Karlo.
Tada su i drugi proizvođači ušli u priču i sad se više ne zna tko u čemu pliva i što je dopušteno, a što nije. Neki su plivači u Rijeci na sebi nosili i dva odijela, jedno koje im daje prednost, a preko njega sponzorsko. Fina je prije godinu dana na listi imala 12 službenih proizvođača plivačkih odijela, danas ih je 21.
- Uza suce bi trebali stajati i specijalisti za tkanine. Sve je otišlo predaleko - rekao je Karlo.
Protesti u Rijeci
Iz protesta, neki su plivači u Rijeci nastupali u klasičnim kupaćim gaćama.
- Odijelo je promijenilo metodu treninga i pronalaženja talenata. Nekad je najvažnija karakteristika bila plovnost, no danas uz neoprenska odijela to više nije važno. Sad tražimo visoke i mršave s kojima radimo na nabildavanju - objasnio je Kuterovac.
Tehnologija je duboko ušla u plivanje i gotovo je sigurno da taj zamašnjak nitko neće moći zaustaviti. Iako zapravo 90 posto svjetskih saveza želi da se postave granice naglašavajući da ne žele biti plivačka formula 1.
- Previše je novca i interesa u svemu tome da bi se u plivanju moglo zaustaviti tehnološki razvoj - istaknuo je Karlo.
Danas jedino Rusi traže potpunu zabranu odijela, ostali samo žele dogovoriti nova pravila.
- Možda bi ipak bilo najbolje vratiti se korijenima. To je plivanje i jedino što nam treba jest voda - poručili su Nijemci.