a Kad je Zdravko Mamić u pitanju, članovi Izvršnoga odbora HNS-a spremni su ignorirati i odredbe Statuta HNS-a. Kao da on uopće ne postoji. A u njegovome članku 14. stoji:
\"Diskriminacija bilo koje vrste prema državama, osobama ili skupinama osoba temeljena na njihovoj rasi, nacionalnosti, vjeri, spolu, jeziku, političkom opredjeljenju ili bilo čemu drugome zabranjena je i razlog je za suspenziju ili isključenje iz Saveza.\"
Može li biti jasnije? Dakako, članovi IO-a ni jučer nisu htjeli komentirati svoju odluku.
Nakon začuđujuće, ali ne i neočekivane odluke Hrvatskog nogometnog saveza o ukidanju postupka protiv Zdravka Mamića za govor mržnje i homofobni istup prema ministru Jovanoviću, jedini tko u sportu za takvo ponašanje može kazniti Dinamova izvršnog predsjednika jest Hrvatski olimpijski odbor. No, čini se da su i te mogućnosti na tankim nogama.Etički odbor HOO-a zaprimio je 12. travnja prijavu Splitskog kluba olimpijaca za pokretanje postupka protiv Mamića radi povrede temeljnih načela olimpizma. Inače, predsjednik tog kluba još uvijek je Petar Skansi, doministar sporta i desna ruka ministra Jovanovića, no mijenja ga dopredsjednik Željko Jerkov.
Mjera upozorenja ili ukor
Etički odbor je na konstituirajućoj sjednici uzeo taj predmet u postupak. Kada članovi odbora Mirna Rajle-Brođanac, Darko Ćuruvija, Željko Drakšić i Renato Živković te predsjednica Katica Ileš donesu odluku, oni će je u obliku prijedloga o izricanju mjere uputiti Skupštini HOO-a. Etički odbor može predložiti mjeru upozorenja, ukora, suspenzije, zabrane nastupa, razrješenja ili prestanka članstva, no o svemu ipak odlučuju skupštinari.
Kako je sljedeća sjednica Skupštine sazvana za 6. svibnja, može se očekivati da se tada o tome neće odlučivati jer EO mora poštovati rokove u kojima se imaju pravo izjasniti HNS i osobno Zdravko Mamić.
Nakon svega, ključno je pitanje koliko je odluka Skupštine HOO-a obvezujuća za HNS i samog Mamića. Ako skupštinari krovnog sportskog tijela odluče da se Mamića kazni sa šest mjeseci zabrane obavljanja dužnosti u nogometu ili bilo kojom drugom kaznom, ima li to pravnu snagu? Nažalost, ne. Sve bi bilo prepušteno moralu ljudi koji vode HNS, a bojimo se da to nije nešto čime se oni mogu pohvaliti.
Ne postoji propis koji bi prisiljavao nekoga na takvu odluku. HNS ima autonomnost i HOO ga ne može prisiliti da izbaci Mamića iz članstva jer nije propisana viša sankcija pa HOO nema instrumente za provedbu.
No, postoji i moralna strana priče. Pripadnost članstvu HOO-a donosi i etičke obveze pa bi neposlušnost HNS-a u tom smislu bila ocijenjena nemoralnim ponašanjem u sportu. Takvo što bi sigurno razljutilo ostalo članstvo HOO-a i dodatno okrenulo sportsku javnost protiv HNS-a, a to bi moglo dovesti do tektonskih poremećaja u hrvatskoj sportskoj zajednici.
Usput, podsjećanje na slučaj izbornika mlade vrste Ladića iz 2011. godine govori koliko je HNS dosljedan. Izvršni odbor tada je ekspresno izglasovao smjenjivanje Ladića, a kao razlog navedena je kaznena prijava zbog falsificiranja službenih dokumenata.
A što je s Mamićevom kaznenom prijavom?
Davoru novi mandat
Istodobno, o Ladiću su tada odlučivali i Pero Vićan i Miroslav Uljan, članovi IO, protiv kojih su vođeni kazneni postupci. Oni su, kao i sada Mamić, bili amnestirani od bilo kakvoga postupka u matičnoj kući.
Davor Šuker je tako već sada nadmašio svoga predsjednika Markovića. Ako je Vlatko nekada bio tituliran Mamićevim \"malim od palube\", Davor se izborio za status \"još manjega\". Ne trepnuvši, svrstao se u Zdravkovu služinčad i godinu dana prije predsjedničkih izbora upravo osvojio novi mandat.